Ergoterapistlerin çalışma alanlarına göre postür, fiziksel aktivite, ağrı ve aktivite performanslarının incelenmesi
An examination of posture, physical activity, pain, and occupational performance based on the practice settings of occupational therapists
- Tez No: 960422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı rehabilitasyon alanlarında görev yapan ergoterapistlerin postür, fiziksel aktivite, ağrı düzeyleri ve aktivite performanslarını karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmaya, pediatrik (n=20) ve erişkin bireylerle (n=20) çalışan toplam 40 ergoterapist katılmıştır. Katılımcılarla yüz yüze görüşmeler aracılığıyla Sosyo-demografik Bilgi Formu, PostureScreen Mobile, Rapid Entire Body Assessment (REBA), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA), McGill Melzack Ağrı Anketi ve Kanada Aktivite Performans Ölçeği (KAPÖ) uygulanmıştır. Veriler IBM SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiş, gruplar arası farklar Mann Whitney U testi ile; değişkenler arası ilişkiler ise Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda pediatri grubunun REBA puanlarının erişkin grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu (p0,05). Her iki grupta da fiziksel aktivite düzeyi yüksek, ağrı düzeyi ise oldukça yüksektir. Aktivite performans ve memnuniyet düzeyleri ise her iki grupta da orta düzeyde bulunmuştur. Gruplar içerisinde yapılan korelasyon analizlerinde bazı postür parametreleri ile performans, memnuniyet veya ağrı arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Bu bulgular, ergoterapistlerin görev yaptıkları alan fark etmeksizin benzer düzeyde fiziksel zorlanma yaşadığını ve genel olarak ergonomik risklere maruz kaldıklarını ortaya koymaktadır. Özellikle pediatrik alanda çalışanların daha yüksek ergonomik risk altında olması, bu gruba yönelik önleyici ve destekleyici müdahalelerin planlanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to comparatively examine the posture, physical activity levels, pain intensity, and occupational performance of occupational therapists working in different rehabilitation fields. A total of 40 occupational therapists participated in the study, including 20 working in pediatric rehabilitation and 20 in adult rehabilitation. Data were collected through face-to-face interviews using the Socio-Demographic Information Form, PostureScreen Mobile, Rapid Entire Body Assessment (REBA), International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), McGill Melzack Pain Questionnaire, and the Canadian Occupational Performance Measure (COPM). Data were analyzed using IBM SPSS 27.0 software. Group differences were assessed using the Mann-Whitney U test, and correlations between variables were evaluated with Spearman's correlation analysis. The results showed that the pediatric group had significantly higher REBA scores compared to the adult group (p0.05). In both groups, the level of physical activity was high, while the level of pain was considerably high. Activity performance and satisfaction levels were found to be moderate in both groups. Correlation analyses within groups revealed significant relationships between some postural parameters and performance, satisfaction, or pain. These findings indicate that occupational therapists experience similar levels of physical strain and are generally exposed to ergonomic risks regardless of their field of practice. Especially the fact that those working in pediatrics are at higher ergonomic risk suggests that preventive and supportive interventions should be planned for this group.