Primer açık açılı glokomlu hastalarda dorzolamid-timolol maleat ile latanoprost-timolol maleat sabit kombinasyonlarının etkilerinin ve tedaviye uyumun karşılaştırılması
Comparison of the effects and adherence to treatment of fixed combinations of dorzolamide-timolol maleate and latanoprost-timolol maleate in patients with primary open angle glaucoma.
  1. Tez No: 960437
  2. Yazar: İRFAN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Primer açık açılı glokomu olan hastalarda, dorzolamid-timolol maleat (DTSK) ve latanoprost-timolol maleat (LTSK) sabit kombinasyonlarının etkilerini karşılaştırmayı ve tedaviye hasta uyumunu değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: LTSK kullanan 24 hastanın 44 gözü, DTSK kullanan 24 hastanın 35 gözü olmak üzere toplam 48 hastanın 79 gözü çalışma kapsamına alındı. Hastalar 6 ay takip edildi. Üçüncü ayda gün içi göz içi basıncı (GİB) dalgalanmalarına bakıldı. Görme alanı ve retina sinir lifi tabakası (RSLT) analizi 6.ayda tekrarlandı. Bulgular: Her iki ilacın da GİB'nı ve gün içi dalgalanmalarını etkin bir şekilde kontrol ettiği ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı gözlendi(p>0.05). Görme alanı ve RSLT ölçümlerinde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu(p>0.05). Başlangıç ve altıncı ay karşılaştırıldığında, MD ve sLV değerlerinde azalma, RSLT ölçümlerinde ise azalma ve artma yönünde değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulundu(p0.05). Her iki grupta da başlangıçta hastaların çoğu ilaç alımını unutmadı(DTSK %54.2 ve LTSK %66.7). Takip eden kontrollerde, iki grupta da kompliyans ve adherens arttı. İlaç kullanım süresinin kompliyansı etkileyebildiği bulundu (p=0.007). Sonuç: Her iki ilacın da, GİB'nı ve gün içi dalgalanmalarını etkin ve klinik olarak yeterli bir şekilde kontrol edebildiği, tolere edilebilir yan etkilere sahip oldukları ve hastaların tedavi uyumlarının yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to compare the effects of fixed combinations of dorzolamide/timolol maleate (DTFC) and latanoprost/timolol maleate (LTFC) at primary open angle glaucoma patients and assess the patient compliance to treatment. Materials and Methods: Forty-four eyes of 24 patients taking LTFC, 35 eyes of 24 patients taking DTFC and totally 79 eyes of 48 patients were included in this study. Patients were followed for 6 months. At 3rd month, diurnal intraocular pressure (IOP) fluctuations were assessed. Perimetry and retinal nerve fiber layer (RNFL) analyze were repeated at 6th month. Results: Both medicines had efficiently controlled the IOP and diurnal fluctuations and statistically no significant difference was observed (p>0.05). Perimetric and RNFL measurements were not different in both groups(p>0.05).When we have compared the results of baseline and 6th months, MD and sLV values decreased, RNFL in some cases increased on the other hand we have also observed a decrease in some cases(p0.05). Most of the patients did not forget to take their medicines (DTSK %54.2 and LTSK %66.7) and in following visits, compliance and adherence were improved in both groups. It is detected that duration of medicine use may affect the compliance (p=0.007). Conclusion: It is observed that two medicines controlled the IOP and diurnal fluctuations clinically efficient and effectively, had reasonable side effects and had high patient compliance to treatment.