Non-spesifik bel ağrılı hastalarda yaş kupa tedavisi ve hipnoterapi etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of wet cupping therapy and hypnotherapy in patients with non-specific low back pain
  1. Tez No: 912314
  2. Yazar: MÜCAHİT BOZALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Bel ağrısı, dünya genelinde yaygın bir sağlık sorunudur ve tedavi yöntemleri arasında çeşitli tamamlayıcı tıp uygulamaları yer almaktadır. Bu çalışmada non-spesifik bel ağrılı hastalarda yaş kupa tedavisi ile hipnoterapinin etkinliklerini karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmamız Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalına bağlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı kişilerden non-spesifik bel ağrısı şikayetiyle başvuran 90 hasta üzerinde yapılan bir müdahale araştırmasıdır. Hastalara öncelikle ağrı ölçeği Vizüel Analog Skala (VAS) uygulanarak ağrı düzeyleri, SF-36 (Short Form-36) doldurtulup yaşam kaliteleri, Beck anksiyete ölçeği (BAÖ) ile anksiyete düzeyleri ölçüldü. Ölçüm sonrasında gruplar randomize olarak üç gruba ayrıldı. Birinci gruba yaş kupa ve egzersiz, ikinci gruba hipnoterapi ve egzersiz, üçüncü gruba sadece egzersiz programı uygulandı. Çalışmanın verileri SPSS versiyon 25.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Ki kare, one way ANOVA, Tukey çoklu karşılaştırma testi, Pearson korelasyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Low back pain is a common health issue worldwide, and various complementary medicine practices are among the treatment methods. This study aims to compare the effectiveness of wet cupping therapy and hypnotherapy in patients with non-specific low back pain. Methods: Our study is an interventional research conducted on 90 patients who presented with complaints of non-specific low back pain and were registered at the Family Health Centers affiliated with the Department of Family Medicine at Erzurum Atatürk University Faculty of Medicine. Initially, the patients' pain levels were assessed using the Visual Analog Scale (VAS), their quality of life was measured with the Short Form-36 (SF-36), and their anxiety levels were determined using the Beck Anxiety Inventory (BAI). After the measurements, the patients were randomly divided into three groups. The first group received wet cupping therapy and exercise, the second group received hypnotherapy and exercise, and the third group was given only an exercise program. The data of the study were evaluated using SPSS version 25.0. Chi-square tests, one-way ANOVA, Tukey's multiple comparison test, and Pearson correlation analyses were performed.