Effect of different music genres on postural sway analysis
Farklı müzik türlerinin postural salınım analizi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 960493
  2. Yazar: OLAYA BOUYSFI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TUNÇ ÇAMLIBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Doğru bir duruşa sahip olmak ve dengeyi korumak, yürüyüş hizasının korunması, hareketlerin verimli ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi, düşme ve yaralanmaların önlenmesi ile fiziksel işlevselliğin ve atletik performansın artırılması açısından kritik öneme sahiptir. Statik denge ve postüral stabilite değerlendirmeleri, genellikle basınç merkezi (BM) verilerinden türetilen parametreler kullanılarak nicel şekilde değerlendirilen vücut salınımı analizine dayanır. Bu tür ölçümler için kuvvet platformları altın standart olarak kabul edilmektedir. Özellikle müzik, duyusal işlemi ve dikkat odağını etkileyerek postüral kontrol üzerinde değişikliklere yol açabilir. Müziğin postüral düzenlemedeki rolünü anlamak; terapötik, rehabilitatif veya atletik uygulamalarda dengeyi artırmak amacıyla duyusal ipuçlarının kullanımını yönlendirebilir. Bu çalışma, swing caz ve death metal olmak üzere iki farklı müzik türünün yanı sıra müziksiz bir kontrol koşulun, gözler açık ve kapalı durumlarında postüral salınım üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Çalışmaya katılan yirmi iki sağlıklı bireyin BM değerleri ayakta sabit durdukları sırada 60 saniye boyunca kuvvet platformu aracılığıyla kaydedilmiştir.Katılımcılar, farklı işitsel koşullar altında üç ayrı test oturumu tamamlamıştır. Bulgular, yalnızca swing caz müziği ile gözler açık koşulu arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur; bu koşulda BM hızı, müziksiz duruma kıyasla artmıştır. Özellikle gözler kapalı koşullarında death metal müziğine maruz kalmak, istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik üretmemiştir. Swing caz, postüral salınım üzerinde hafif bir dengeleyi bozucu etki göstermiş olsa da, genel olarak işitsel uyaranların sağlıklı ve sabit duran bireylerde denge stabilitesi üzerinde tutarlı değişiklikler oluşturmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Having good posture and maintaining balance is essential for preserving proper walking alignment, executing movements efficiently and effectively, avoiding falls and injuries, and enhancing physical function and athletic performance. Static balance and postural stability evaluations are based on the analysis of body sway, which is typically quantified using parameters derived from the center of pressure (COP). Force platforms are considered the gold standard for these measurements. Music, in particular, may influence sensory processing and attentional focus, thereby affecting postural control. Understanding the role of music in postural regulation is important, as it may inform therapeutic, rehabilitative, or athletic applications where sensory cues are used to enhance stability. This study investigates the effects of two different types of music (swing jazz and death metal), as well as a no-music baseline condition, on postural sway under both open-eye and closed-eye conditions. Twenty-two healthy individuals participated in trials during which CoP values were recorded for 60 seconds while the subjects stood still on a force plate. Participants completed three separate testing sessions under different auditory conditions. Results revealed a single significant difference: swing jazz music with open eyes led to increased CoP velocity compared to the no-music condition. Exposure to death metal music, particularly under closed-eye conditions, did not yield statistically significant changes. While swing jazz appears to have a mild destabilizing effect on postural sway, overall, auditory stimuli alone produced minimal consistent changes in balance stability among healthy stationary individuals.