Saat çizme testi ile demans taraması ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Screening for dementia and investigation of associated factors using the clock drawing test
- Tez No: 960496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Toplumda demans hastalarının görülme sıklığı giderek artmaktadır ve bu artışla birlikte toplumda demans ve hafif kognitif bozukluğun taranması için hızlı, geçerli ve kolay uygulanabilir testlere ihtiyaç duyulmaktadır. Demansın erken tanısı, ilaç yönetimi ve prognozu için çok önemlidir. Önümüzdeki on yıllarda yaşlanan nüfus nedeniyle, demans yaygınlığını ve toplumsal yükünü daha da azaltmak için ciddi çabalar gerekecektir. Çalışmamızda saat çizme testi ile demans taraması ve ilişkili faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 50 yaş ve üzeri 396 bireyin verileri dahil edilmiştir. Bu bireylerden 137'sinde (%34,6) olası kognitif bozukluk tespit edilmiştir. Yaşla birlikte kognitif bozukluk sıklığının anlamlı şekilde arttığı belirlenmiştir. Ayrıca kognitif bozukluk oranının daha düşük eğitim düzeyindeki bireylerde, aylık geliri daha düşük olan bireylerde, tütün kullanmayan bireylerde, alkol kullanmayan bireylerde ve işitme bozukluğu olan bireylerde istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Nöropsikolojik değerlendirme, bilişsel işlevlerin değerlendirilmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Saat çizme testi gibi nöropsikolojik değerlendirmenin temelini oluşturan pratik testler, bilişsel işlevleri etkileyen hastalıkların tanı, takip, tedavi planlama ve tedavi etkinliği değerlendirme süreçlerinde işlevsel uygulama alanı bulmaktadır. Birinci basamakta özellikle riskli bireylerin belirlenerek belirli periyodlarda taranması ve kognitif bozukluklara ilişkin ipuçlarının erken dönemde tespit edilmesi pek çok bireyde demansa neden olan sorunların daha etkili yönetimini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The prevalence of dementia among the general population is steadily increasing, and this rise has highlighted the need for rapid, valid, and easily applicable screening tools for dementia and mild cognitive impairment. Early diagnosis of dementia is critical for appropriate pharmacological management and prognosis. Given the aging population in the coming decades, substantial efforts will be required to reduce the prevalence and societal burden of dementia. The aim of this study was to investigate dementia screening and related factors in older adults using the Clock Drawing Test (CDT). Data from 396 individuals aged 50 years and older were included in the study. Among these, 137 individuals (34.6%) were found to have a possible cognitive impairment. A statistically significant increase in the frequency of cognitive impairment was observed with advancing age. Furthermore, cognitive impairment was found to be significantly more prevalent among individuals with lower educational attainment, lower monthly income, non-smokers, non-alcohol users, and those with hearing impairment. Neuropsychological evaluation plays a crucial role in the assessment of cognitive functions. Practical tests such as the Clock Drawing Test, which form the basis of neuropsychological assessment, have functional utility in the diagnosis, monitoring, treatment planning, and evaluation of treatment efficacy in conditions affecting cognitive functions. In primary care settings, identifying at-risk individuals and screening them at regular intervals, along with detecting early signs of cognitive impairment, may facilitate more effective management of underlying conditions that contribute to dementia in many individuals.