Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda akuaterapinin duyusal işlemleme, uyku ve yürütücü işlevlere etkisi
The effect of aquatic therapy on sensory processing, sleep and executive functions in children with autism spectrum disorder
- Tez No: 960499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN ERKAN OĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı almış çocuklarda akuaterapi müdahalesinin duyusal işlemleme, uyku düzeni ve yürütücü işlevler üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Kazım Karabekir Engelsiz Havuz'a başvuran 6-10 yaş aralığındaki OSB tanısı almış çocuklarla yürütüldü. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 30 OSB tanılı çocuk, randomize olarak yapılandırılmış akuaterapi temelli ergoterapi grubu ve karada yapılan ergoterapi grubu şeklinde ayrıldı. Akuaterapi temelli ergoterapi grubundaki çocuklara 8 hafta boyunca haftada iki kez 40 dakika; karada yapılan ergoterapi grubundaki çocuklara da 8 hafta boyunca haftada 2 kez 40'ar dakikalık su içinde olmayan ergoterapi programı uygulandı. Veri toplama amacıyla duyusal işlemleme becerileri için Duyu Profili Ölçeği, uyku düzenleri için Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi-Kısa Form(ÇUAÖ) ve yürütücü işlev düzeyleri için Yürütücü İşlevler Aktivite Rutinleri Ölçeği (YİARÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of aquatic therapy interventions on sensory processing, sleep patterns, and executive functions in children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD). The research was conducted with children aged 6 to 10 years who had been diagnosed with ASD and applied to the Kazım Karabekir Kazım Karabekir Aquatic Therapy Center. A total of 30 children who met the inclusion criteria were randomly assigned to either a structured aquatic therapy-based occupational therapy group(AB-OT) or a land-based occupational therapy group(LB-OT). Children in the AB-OT group received a structured aquatic therapy program twice a week for 40-minute sessions over a period of eight weeks. Similarly, children in the LB-OT group received a non-aquatic occupational therapy program of the same duration and frequency. To collect data, the Sensory Profile Scale was used to assess sensory processing skills, Children's Sleep Habits Questionnaire–Short Form (CSHQ) was used to evaluate sleep patterns and the Executive Functions in Daily Routines Scale (EFORTS) to assess executive functioning.