Farklı kavite derinliklerinde inlay restorasyonların rezin simanlarla yapıştırıldıktan sonra marjinal ve internal uyumunun mikro-CT ile incelenmesi
Evaluation of the marginal and internal adaptation of inlay restorations cemented with resin cements at different cavity depths using micro-CT
  1. Tez No: 960525
  2. Yazar: BEYZA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AYKENT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu in vitro çalışmada, farklı derinliklerdeki kavitelere hazırlanan CAD/CAM rezin nanoseramik inlaylerin, üç farklı simantasyon tekniği ile simante edildikten sonra marjinal ve internal uyumlarının mikro-CT ile değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada çürük, çatlak ve restorasyon içermeyen toplam 63 adet molar diş kullanıldı. Dişler üç farklı oklüzal derinlikte (1, 2 ve 3 mm) sınıf 2 kaviteleri hazırlamak üzere rastgele üç gruba ayrıldı (n=21). Hazırlanan standart kavitelere CAD/CAM Grandio bloklardan inlayler üretildi. Daha sonra her gruptaki dişler, üç farklı simantasyon tekniğini (Total-etch: TE, Self-etch: SE, Self adeziv:SA) uygulamak üzere alt gruplara ayrıldı (n=7). İnlayler dişlere TE grubunda NX3 Nexus (Kerr), SE ve SA gruplarında MaxCem Elite (Kerr) rezin simanlar ile üretici firma talimatlarına göre dual-cure modunda simante edildiler. Simantasyondan sonra dişler 10.000 döngü termosiklüs ile yapay yaşlandırmaya tabi tutuldu. Daha sonra örneklerin marjinal ve internal aralıkları mikro-CT ile üç boyutlu analiz edilerek her örnek için toplam boşluk hacmi (volümetrik) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This in vitro study aimed to evaluate the marginal and internal adaptation of CAD/CAM resin nanoceramic inlay restorations prepared in cavities of different depths and cemented using three different adhesive techniques, by means of micro-computed tomography (micro-CT). A total of 63 sound molar teeth, free of caries, fractures, or previous restorations, were used. The teeth were randomly divided into three groups (n=21) to prepare standardized Class II cavities with different occlusal depths (1 mm, 2 mm, and 3 mm). Inlays were fabricated from CAD/CAM Grandio blocks and assigned to one of three adhesive protocols: Total-etch (TE), Self-etch (SE), and Self-adhesive (SA), with each subgroup containing 7 samples (n=7). Inlays were cemented in dual-cure mode in accordance with the manufacturer's instructions: using NX3 resin cement (Nexus, Kerr) in the TE group and MaxCem Elite (Kerr) resin cement in both SE and SA groups. After cementation, all samples were subjected to artificial aging through 10,000 cycles of thermocycling. Following aging, marginal and internal gaps were analyzed in 3D using micro-CT, and total volumetric gap values were calculated for each specimen.