Hayat Bilgisi dersine yönelik geliştirilen teknopedagojik eğitime dayalı öğretim tasarımının etkililiği
The effectiveness of an instructional design based on technopedagogical education developed for the Life Studies course
- Tez No: 960545
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BULUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin Hayat Bilgisi dersi kapsamında yer alan“Güvenli Hayat”ve“Ülkemizde Hayat”ünite kazanımlarını edinmesine teknopedagojik eğitime dayalı geliştirilen öğretim tasarımlarının etkisini belirlemektir. Araştırmada, teknopedagojik eğitime dayalı öğretim tasarımının, öğrencilerin akademik başarıları, öğrenmenin kalıcılığı ve derse yönelik tutumları üzerindeki etkisi karma yöntem ile değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda araştırma, nicel ve nitel veri toplama tekniklerinin birlikte kullanıldığı iç içe geçmiş desen çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Muğla ili Menteşe ilçesindeki özel bir ilkokulda öğrenim gören toplam 34 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama sürecinde deney grubuna teknopedagojik eğitime dayalı öğretim tasarımı uygulanmış, kontrol grubuna ise mevcut öğretim programı doğrultusunda ders verilmiştir. Araştırmanın nicel verileri, öğrencilerin akademik başarılarını ve öğrenme kalıcılığını ölçmek amacıyla geliştirilen“Akademik Başarı Testi”ile derse karşı tutumlarını belirlemek için“Hayat Bilgisi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise, öğrencilerin sürece ilişkin deneyimlerini ve algılarını ortaya koymak amacıyla kullanılan“Görüşme Formu”,“Yapılandırılmamış Gözlem Formu”,“Etkinlik Değerlendirme Formu”ve“Araştırmacı Günlüğü”aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen nicel veriler, betimsel ve istatistiksel analiz teknikleri ile değerlendirilmiştir. Akademik başarı testinin geliştirilme sürecinde madde analizleri yapılmış; uygulama öncesi ve sonrası elde edilen akademik başarı ve tutum puanlarının karşılaştırılması amacıyla normallik ve homojenlik testleri uygulanmıştır. Bu testlerin sonuçlarına göre uygun olan parametrik ve non-parametrik testler kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz ve içerik analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Betimsel analizde veriler, önceden belirlenmiş temalara göre özetlenmiş ve yorumlanmıştır. İçerik analizinde ise katılımcı ifadelerinde yer alan kavram ve temalar sistematik bir şekilde belirlenerek yapılandırılmıştır. Elde edilen bulgular, teknopedagojik eğitime dayalı öğretim tasarımının öğrencilerin akademik başarılarını, öğrenmenin kalıcılığını ve Hayat Bilgisi dersine yönelik olumlu tutumlarını anlamlı düzeyde artırdığını ortaya koymuştur. Nitel bulgular, öğrencilerin süreci eğlenceli, dikkat çekici ve öğretici olarak tanımladıklarını; teknolojinin öğrenmelerine katkı sağladığını ve derse karşı olumlu bir tutum geliştirdiklerini göstermiştir. Sonuç olarak, araştırma; teknopedagojik eğitime dayalı öğretim tasarımının ilkokul düzeyinde öğrenme çıktıları üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu ortaya koymakta, öğretmenlere, program geliştiricilere ve araştırmacılara yönelik uygulamalı öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effectiveness of instructional designs grounded in technopedagogical education on third-grade primary school students' acquisition of the learning outcomes in the“Safe Life”and“Life in Our Country”units of the Life Studies course. The impact of this instructional design on students' academic achievement, retention of learning, and attitudes toward the course was evaluated using a mixed methods approach. Accordingly, the study was conducted using an embedded design, in which both quantitative and qualitative data collection techniques were employed concurrently. The study was carried out during the 2021–2022 academic year with a total of 34 students attending a private primary school in the Menteşe district of Muğla province. During the implementation process, the experimental group received instruction based on a technopedagogical instructional design, while the control group continued with the existing curriculum. The quantitative data of the study were collected through an Academic Achievement Test developed to measure students' academic performance and retention, and the Life Studies Course Attitude Scale, which assessed students' attitudes toward the course. The qualitative data were gathered through tools designed to reveal students' experiences and perceptions of the process: The Interview Form, the Unstructured Observation Form, the Activity Evaluation Form, and the Researcher's Diary. The quantitative data were analyzed using descriptive and inferential statistical techniques. During the development of the Academic Achievement Test, item analyses were conducted. To compare pre- and post-application academic achievement and attitude scores, normality and homogeneity tests were administered, and based on the results, appropriate parametric or non-parametric tests were applied. For the qualitative data, descriptive analysis and content analysis techniques were employed. In descriptive analysis, the data were summarized and interpreted according to pre-determined themes, while in content analysis, recurring concepts and themes were systematically identified and categorized. The findings indicated that the technopedagogical instructional design significantly enhanced students' academic achievement, retention of learning, and positive attitudes toward the Life Studies course. Qualitative results revealed that students described the process as enjoyable, engaging, and instructive; they expressed that technology contributed to their learning and helped them develop a more positive attitude toward the course. In conclusion, the study demonstrated that an instructional design based on technopedagogical education had a positive impact on learning outcomes at the primary school level, offering practical implications for teachers, curriculum developers, and researchers.