Kanser tanısı almış kadın hastaların aile içi şiddete ilişkin farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of awareness levels of domestic violence in female patients diagnosed with cancer
- Tez No: 960549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNAY FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, kanser tanısı sebebiyle Çukurova Üniversitesi, Balcalı Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Erişkin Onkoloji Dalı kliniği takipli 19 – 68 yaş arası 200 kadın hastada aile içi şiddete ilişkin farkındalık düzeylerinin sosyodemografik değişkenlerce değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte yapılan bu çalışmada, bireylerde aile içi şiddete ilişkin farkındalık düzeylerini değerlendirebilmek için; Özyürek ve Kurnaz (2019) tarafından geliştirilen bireylerde aile içi şiddete ilişkin farkındalık düzeyinin belirlenebilmesi için“Aile İçi Şiddet Farkındalığı Ölçeği”ve bireylerde sosyodemografik verilerin, aile içi şiddete ilişkin farkındalık düzeylerine etki ettiği düşünülen faktörlerin belirlenebilmesi için“Sosyodemografik Veri Toplama Formu”uygulanılmıştır. Veriler, bireylerde, 1Eylül – 31 Ekim 2021 tarihleri kliniğin iş akışını aksatmayacak ve bireylerin tedavi süreçlerini engellemeyecek şekilde uygun olan zamanlarda yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanılmıştır. Bu çalışmada, verilerin istatistiksel analizinde SPSS (IBM SPSS Statistics 26) paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel önem düzeyi, uygulanan tüm testlerde 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to evaluate the awareness levels of domestic violence by sociodemographic variables in 200 female patients between the ages of 19 and 68, who were followed up in Çukurova University, Balcalı Health Practice and Research Hospital, Department of Internal Diseases, Adult Oncology Clinic due to cancer diagnosis. In this descriptive and cross-sectional study, in order to evaluate the awareness levels of individuals about domestic violence; The“Domestic Violence Awareness Scale”developed by Özyürek and Kurnaz (2019) was used to determine the level of awareness of individuals about domestic violence, and the“Sociodemographic Data Collection Form”was used to determine the factors that are thought to affect the awareness levels of individuals' sociodemographic data regarding domestic violence. Data were collected from individuals by face-to-face interviews at appropriate times, from September 1 to October 31, 2021, in a way that would not disrupt the work flow of the clinic and prevent the treatment processes of individuals. In this study, SPSS (IBM SPSS Statistics 26) package program was used for statistical analysis of the data. Statistical significance level was accepted as 0.05 in all applied tests.