İşbirlikli öğrenme yaklaşımının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin konuşma becerisi, tutum ve kaygısına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of cooperative learning approach on primary school 4th grade's speaking skills, attitudes and anxiety
  1. Tez No: 960554
  2. Yazar: RAMAZAN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırmanın amacı, işbirlikli öğrenme yaklaşımının dördüncü sınıf öğrencilerinin konuşma becerisi, tutum ve kaygısı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023 – 2024 eğitim öğretim yılında Tokat ili Merkez ilçeye bağlı bir ilkokulda öğrenim gören 14 deney ve 14 kontrol grubu olmak üzere toplam 28 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubuna işbirlikli öğrenme tekniklerinden öğrenci takımları başarı bölümleri, akademik çelişki / anlaşmazlık, birlikte öğrenme ve birlikte soralım birlikte öğrenelim teknikleri kullanılarak hazırlanmış etkinlikler uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise Türkçe dersi öğretim programına göre ders işlenmesi sağlanmıştır. Araştırma ön test – son test ve on haftalık uygulama ile birlikte toplamda 12 haftada tamamlanmıştır. Araştırmada veriler, ön test ve son test olmak üzere üç farklı ölçme aracıyla toplanmıştır. Öğrencilerin konuşma becerileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“İlkokul Öğrencilerinin Konuşma Becerilerini Değerlendirme Rubriği”ile değerlendirilmiştir. Konuşmaya yönelik tutumları belirlemek amacıyla“İlkokul Öğrencilerine Yönelik Konuşma Becerisi Tutum Ölçeği”, konuşma kaygı düzeylerini ölçmek için ise“İlkokul Öğrencilerinin Sınıf Önünde Konuşma Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre işbirlikli öğrenme yaklaşımının öğrencilerin konuşma becerilerinde deney grubu lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Ancak konuşmaya yönelik tutumlarında ve konuşma kaygılarında deney ve kontrol grubu açısından anlamlı herhangi bir farklılık görülmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of cooperative learning approach on fourth grade students' speaking skills, attitudes and anxiety. In order to achieve this aim, a semi- experimental design with pre-test - post-test control group was used in the study, which is one of the quantitative research methods. The study group of the research consisted of a total of 28 fourth grade students, 14 experimental and 14 control groups, studying in a primary school in the central district of Tokat province in the 2023-2024 academic year. In the experimental group, activities prepared using cooperative learning techniques such as student teams success sections, academic contradiction / disagreement, learning together and let's ask and learn together were applied. In the control group, the lesson was taught according to the Turkish curriculum. The research was completed in a total of 12 weeks with pre-test - post-test and ten weeks of implementation. In the study, data were collected with three different measurement tools: pre-test and post-test. Students' speaking skills were evaluated with the“Rubric for Evaluating Speaking Skills of Primary School Students”developed by the researcher. The“Speaking Skill Attitude Scale for Primary School Students”was used to determine attitudes towards speaking, and the“Speaking Anxiety Scale for Primary School Students in Front of the Class”was used to measure speaking anxiety levels. The data obtained from the study were analyzed using SPSS 24.0 package program. According to the results, there was a significant difference in favor of the experimental group in the students' speaking skills of the cooperative learning approach. However, it was determined that there was no difference between the experimental and control groups in terms of their attitudes towards speaking and speaking anxiety.