Ortaokul öğrencilerinin geri dönüşüm farkındalıkları üzerine sıfır atık temalı uygulamaların etkisi
The effect of zero waste themed practices on the recycling awareness of middle school students
- Tez No: 960555
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, sıfır atık temalı uygulamaların ortaokul öğrencilerinin geri dönüşüm farkındalıkları üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden“tek grup ön test-son test deneysel”desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Ankara'da bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören, iki ayrı sınıfta yer alan 41 kişilik (20 erkek, 21 kız) 5. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Katılımcı seçiminde amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından alanyazın taraması ve uzman görüşleri alınarak sıfır atık temalı sınıf içi öğretim etkinlikleri oluşturulmuştur. Bu etkinlikler öğrenci merkezli bir yaklaşımla gerçekleştirilmiştir ve etkinlikler 11 hafta sürmüştür. Çalışma verilerinin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ve“Geri Dönüşüme Yönelik Farkındalık Ölçeği”ön test-son test olarak kullanılmıştır. Veriler tüm değişkenler için normal dağılım şartını sağladığından alt problemlerin analizinde parametrik testlerden bağımsız gruplar t-testi ve One-Way ANOVA testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of zero waste-themed practices on middle school students' recycling awareness. In this study,“single group pre-test – post-test experimental”design, one of the quantitative research methods, was used. In the 2024-2025 academic year, the study group consisted of fourty-one fifth grade students (20 boys and 21 girls) from two different classes at a school in Ankara. Zero waste themed in-class teaching activities were created by the researcher based on literature review and expert opinions. These activities implemented through student-centered apporoach and lasted eleven weeks.“Personal Information Form”and“Recycling Awareness Scale”were used as pre-test and post-test to collect the study data. Since the data met the normal distribution condition for all variables, independent groups t-test and One-Way ANOVA tests were used to analyze the sub-problems.