Lise öğrencilerinin çevre sorunlarına yönelik farkındalık ve davranış düzeyleri üzerinde istilacı tür kavramının etkisi
The effect of the concept of invasive species on high school students' levels of awareness and behavior toward environmental problems
  1. Tez No: 960553
  2. Yazar: SENA ERGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin çevre sorunlarına yönelik farkındalık ve davranış düzeyleri üzerine istilacı tür kavramı temelli yapılan çevre eğitiminin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön test-son test deneysel deseni kullanılmıştır. Araştırma 2024-2025 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde bir özel öğretim kurumunda 9., 10. ve 11. sınıf düzeyinde öğrenim gören 56 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ile Güven ve Aydoğdu (2012a) tarafından geliştirilmiş olan ve 40 maddeden oluşan“Çevre Sorunlarına Yönelik Davranış Ölçeği”ve Güven ve Aydoğdu (2012b) tarafından geliştirilmiş 44 maddeden oluşan“Çevre Sorunlarına Yönelik Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada istilacı tür kavramı temelli hazırlanan çevre eğitimi, dört haftalık bir öğretim sürecinde öğrencilere uygulanmıştır. Ölçeklerden ön test ve son testte elde edilen puanlar arasındaki fark parametrik istatistik yöntemlerinden ilişkili gruplar t-testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın alt boyutundaki değişkenlerin ön test ve son test puanlarına etkisinin analizinde ise bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, istilacı tür temelli çevre eğitimi uygulaması ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak davranış ölçeğinde ön test lehine, farkındalık ölçeğinde ise son test lehine anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Cinsiyet değişkenine göre davranış düzeyleri üzerinde ön test toplam puanlarının anlamlı bir fark göstermediği, son test toplam puanlarının ise erkeklerin lehine anlamlı bir fark gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet değişkenine göre farkındalık düzeyleri üzerinde ön test toplam puanlarının ve son test toplam puanlarının yine erkeklerin lehine olmak üzere anlamlı bir fark gösterdiği saptanmıştır. Çevre ile ilgili dergi ya da sosyal medyayı takip etme değişkenine göre davranış düzeyleri üzerinde ön test toplam puanlarının hayır cevabını verenlerin lehine anlamlı bir fark gösterdiği, son test toplam puanlarının ise anlamlı bir fark göstermediği sonucuna varılmıştır. Çevre ile ilgili dergi ya da sosyal medyayı takip etme değişkenine göre farkındalık düzeyleri üzerinde ön test ve son test toplam puanlarının anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Anne ve baba eğitim durumu ile sınıf düzeyi değişkenlerine ait ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Bu çalışma sonuçlarına göre, istilacı tür kavramı gibi önemli konulara yönelik çevre eğitimlerinin öğrenciler için dikkat çekici ve etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of an environmental education program based on the concept of invasive species on high school students' levels of awareness and behavior regarding environmental problems. A single-group pretest-posttest experimental design, one of the quantitative research methods, was used in the study. The research was conducted in the spring semester of the 2024–2025 academic year with the participation of 56 students from grades 9, 10, and 11 at a private educational institution. The data were collected using a personal information form developed by the researcher, the“Behavior Scale Toward Environmental Issues”consisting of 40 items developed by Güven and Aydoğdu (2012a), and the“Awareness Scale Toward Environmental Issues”consisting of 44 items developed by Güven and Aydoğdu (2012b). The environmental education program based on the concept of invasive species was implemented over a four-week instructional period. The difference between the pretest and posttest scores obtained from the scales was analyzed using the paired samples t-test, a parametric statistical method. In analyzing the effect of the variables in the sub-dimensions of the research on the pretest and posttest scores, independent samples t-tests and one-way ANOVA were used. The results revealed a statistically significant difference between the pretest and posttest scores: in the behavior scale, the difference was in favor of the pretest, while in the awareness scale, it was in favor of the posttest. Regarding the gender variable, no significant difference was found in the pretest total behavior scores, whereas the posttest scores showed a significant difference in favor of male students. Similarly, in terms of awareness levels, both pretest and posttest total scores showed a significant difference in favor of male students. The results revealed a statistically significant difference between pretest and posttest scores: behavioral scores were higher in the pretest, whereas awareness scores were higher in the posttest. Both pretest and posttest awareness scores were significantly higher for males. For the variable of following environmental magazines or social media, pretest behavioral scores were significantly higher for those who answered“no”, while posttest behavioral scores showed no significant difference. Furthermore, no significant differences were identified between the pretest and posttest scores in relation to parents' educational background or students' grade level. Based on the results of this study, it can be concluded that environmental education programs focusing on critical topics such as invasive species are engaging and effective for students.