Uluslararası ticaret ağlarının oluşumu: Kıta Ablukası örneği
Formation of international trade networks example of continental blockade
- Tez No: 960556
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, Birleşik Krallık'taki tüccarların uluslararası ticaret ağları içinde yeni pazarları nasıl tespit ettiklerine dair mikro verilere dayalı bir analiz sunmaktadır. Lloyd's List gazetesi, ticaret ağının görselleştirilmesi için temel bir kaynak olarak kullanılmıştır. Bu tez, Uluslararası Ticaret, Ağ Analizi ve İktisat Tarihi olmak üzere üç ana literatürü birleştirmektedir. Özellikle, Kıta Ablukası döneminde Birleşik Krallık'ın ticaret ağındaki limanların önemini, ağ analiziyle ilk defa mikro veri kullanarak ortaya koyulmuştur. Dinamik ağlar kullanılarak, uluslararası ticaret ağlarının zaman içindeki evrimi detaylı biçimde analiz edilmiştir. Çalışma, mikro düzeyde elde edilen detaylı verilerin, uluslararası ticaret dinamiklerinin anlaşılmasındaki kritik rolüne vurgu yapmaktadır. Kıta Ablukası'nın doğal deney ortamında, sosyal ağın yeni pazar bulmadaki etkisinin olumlu olduğu saptanmıştır. Bu tez ayrıca, uluslararası ticarette bilgi sorunlarına ilişkin teorileri ve Kıta Ablukası'nın tarihsel gelişimini ele alarak, tüccarların sosyal ağının ticaret kararları üzerindeki etkisini kesikli seçim modeli kullanarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study provides an analysis based on microdata on how traders in the United Kingdom identify new markets within international trade networks. The Lloyd's List newspaper has been used as a primary source for visualizing the trade network. This thesis integrates three main literatures: International Trade, Network Analysis, and Economic History. Specifically, during the Continental Blockade period, the significance of ports within the UK's trade network has been revealed for the first time using microdata and network analysis. The evolution of international trade networks over time has been analyzed using dynamic networks. The study emphasizes the critical role of detailed micro-level data in understanding the dynamics of international trade. In the natural experimental environment of the Continental Blockade, the positive impact of the social network in finding new markets has been determined. Furthermore, this thesis examines the theories on information issues in international trade and the historical development of the Continental Blockade, investigating the influence of traders' social networks on their trade decisions through a discrete choice model.