Çevre sorunlarının öğretiminde sanal arazi gezi materyalinin başarı, tutum ve davranış üzerine etkisi
The effect of virtual field trip materials achievement, attitudes and behaviors in the teaching of environmental issues
- Tez No: 960564
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmanın amacı, çevre sorunlarının öğretiminde sanal arazi gezi materyalinin, öğrencilerin çevre sorunlarına yönelik akademik başarı, tutum ve davranışları üzerindeki etkisini belirlemektir. Ayrıca bu çalışmada deney grubu öğrencilerinin sanal arazi gezi materyaline yönelik görüşlerini ortaya koymak hedeflenmiştir. Araştırma, ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023- 2024 eğitim öğretim yılında Bolu ilinde bulunan bir devlet okulunun 10. sınıf düzeyinde öğrenim gören 60 öğrenci oluşturmaktadır. Yansız atama ile bir sınıf deney grubu, diğeri kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubunda güncel çevre sorunlarının öğretiminde sanal arazi gezi materyali kullanılmış, kontrol grubunda ise öğretim programının öngördüğü öğretim yöntemleri kullanılmış ve uygulama 7 hafta sürmüştür. Araştırmanın amacı doğrultusunda, 'Çevre Sorunları Başarı Testi', 'Çevre Sorunlarına Yönelik Tutum Ölçeği' ve 'Çevre Sorunlarına Yönelik Davranış Ölçeği' ile veriler toplanmıştır. Ayrıca, öğrencilerin materyale yönelik görüşleri yarı yapılandırılmış bir görüşme formu olan 'Sanal Arazi Gezi Uygulamaları Durum Değerlendirme Formu' ile toplanmıştır. Veriler, Bağımsız Gruplar için t-Testi ve Bağımlı Gruplar için t-Testi analizleri ile çözümlenmiştir. Deney grubu öğrencilerinin görüşleri betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Çalışmadan elde edilen nicel sonuçlar doğrultusunda, deney ve kontrol gruplarının ön test başarı, tutum ve davranış puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Çalışma sonunda ise başarı ve tutum son test puan ortalamalarının deney grubunda anlamlı şekilde farklılık gösterdiği bulunmuştur. Ancak davranış son test puan ortalamaları bakımından deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Deney grubu öğrencilerinin sanal arazi gezi materyaline yönelik görüşleri, materyalin çeşitli olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymuş, nicel sonuçların açıklanmasına ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of virtual field trip material on students' academic achievement, attitudes and behaviors towards environmental problems. In addition, this study aimed to reveal the opinions of the experimental group students about the virtual field trip material. The study was designed with a quasi-experimental design with pre-test post-test control group. The study group of the research consisted of 60 students studying at the 10th grade level of a public school in Bolu province in the 2023- 2024 academic year. One class was determined as the experimental group and the other as the control group by random assignment. In the experimental group, virtual field trip material was used in teaching current environmental problems, while in the control group, the teaching methods stipulated by the curriculum were used and the application lasted for 7 weeks. In line with the purpose of the study, data were collected with the 'Environmental Problems Achievement Test', 'Attitude Scale towards Environmental Problems' and 'Behavior Scale towards Environmental Problems'. In addition, students' opinions about the material were collected with a semi-structured interview form, 'Virtual Field Trip Applications Situation Evaluation Form'. The data were analyzed using t-Test for Independent Groups and t-Test for Dependent Groups. The opinions of the experimental group students were analyzed by descriptive analysis. In line with the quantitative results obtained from the study, pre-test achievement, attitude and behavior of the experimental and control groups were analyzed.