Çocuklar için felsefe yöntemiyle ekolojik düşünme olanağı üzerine bir inceleme
A review on the possibility of ecological thinking through philosophy for children
- Tez No: 960613
- Danışmanlar: DR. ARZU İBİŞİ TEMELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde, Çocuklar için Felsefe (P4C) yönteminin, çocukların ekolojik düşünme yetilerini geliştirme potansiyeli felsefi açıdan incelenmiştir. Günümüzde derinleşen ekolojik krizin çok katmanlı ve iç içe geçmiş yapısı, çözüm arayışlarında disiplinler arası ve çok yönlü bir düşünme biçimini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, erken yaşlardan itibaren desteklenen ekolojik düşünme becerisi, çocukların insan-doğa ilişkisini sorgulamalarına, karmaşık çevresel sorunları daha iyi kavramalarına ve bu sorunlara yönelik etik yaklaşımlar geliştirmelerine katkı sunabilir. Böylece çocuklar, çağdaş çevre sorunlarına karşı duyarlı ve sorumlu yaklaşımlar geliştirme konusunda daha hazırlıklı hale gelebilir. Bu çalışmanın temel amacı, Çocuklar İçin Felsefenin bu doğrultudaki potansiyelini araştırmak ve yöntemin ekolojik bağlamda nasıl uygulanabileceğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis philosophically examines the potential of the Philosophy for Children (P4C) method to foster ecological thinking skills in children. In today's world, The multi-layered and intertwined structure of today's deepening ecological crisis necessitates an interdisciplinary and multifaceted mode of thinking for finding solutions. In this context, supporting ecological thinking skills from an early age can contribute to children in questioning the relationship between human and nature, understanding complex environmental problems more deeply, and developing ethical approaches to these issues. Thus, children may become more prepared to adopt sensitive and responsible attitudes toward contemporary environmental challenges. The main objective of this study is to explore the potential of the P4C in this regard and to reveal how the method can be applied in an ecological context.