Pentilentetrazol (PTZ) ile oluşturulan In Vitro nöronal hasar üzerine p-kumarik asitin etkisi
Effect of p-Coumaric Acid on In Vitro neuronal damage induced by Pentilylenetetrazole (PTZ)
  1. Tez No: 960639
  2. Yazar: SEVİLAY ÇOBAN KÖMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEVKİ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Pentilentetrazol(PTZ) uyarıcı epileptojenik özelliğe sahiptir ve nöbet oluşturmak için deneysel çalışmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. p-Kumarik Asit (p-KA) hidroksisinnamik asit türevidir ve doğada yaygın olarak bulunan izomerdir. Yapılan çalışmalar p-KA'nın vücuttaki farklı mekanizmaları aktive ederek sinir sistemi ve diğer sistemler üzerinde olumlu etkilerinin olabileceğini ortaya koymuştur. Fakat p-KA'nın PTZ ile oluşturulan in vitro nöronal hasar üzerine etkileri henüz aydınlatılamamıştır. Bu çalışmanın amacı PTZ ile oluşturulan in vitro nöronal hasar üzerine p-KA'nın etkisini incelemektir. Bu çalışmada HT-22 fare hipokampal nöronal hücre hattı kullanıldı. PTZ ile oluşturulan nöronal hasar sonrası p-KA'nın etkisini değerlendirmek için hücreler kontrol, PTZ, p-KA, p-KA + PTZ olarak dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna tedavi uygulanmadı, PTZ grubuna 60 mM PTZ uygulandı, p-KA grubuna farklı konsantrasyonlarda (50, 25, 12,5 ve 6,25 µM) p-Kumarik Asit uygulandı. P-KA + PTZ grubu hücrelerine farklı konsantrasyonlarda (50, 25, 12,5 ve 6,25) p-Kumarik Asit uygulandı ve 2 saat sonra 60 mM PTZ eklendi. Gruplara yapılan işlemlerden sonra HT-22 hücrelerinin hücre canlılığı XTT testi kullanılarak incelendi, total oksidan seviyeleri (TOS), total antioksidan seviyeleri (TAS), Kelch benzeri ECH bağlayıcı protein 1 (Keap1), Nükleer faktör eritroid-2 ile ilişkili faktör-2 (Nrf2) seviyeleri ölçümü ticari kitler ile yapıldı. B-kaspaz-3 ve hücre içi kalsiyum seviyeleri floresan boyama yöntemi ile hücrelerde ROS üretimi immünofloresan yöntemi ile değerlendirildi. Bulgular HT-22 hücrelerinin 60 mM PTZ ile inkübasyonunun, hücre canlılığını anlamlı şekilde azaltmıştır (p˂0,05). p-KA'nın PTZ ile oluşturulan nöronal hasara karşı 25 µM dozda hücre canlılığını anlamlı olarak artırmıştır (p˂0,05). P-KA eklenmesi PTZ grubu hücrelerde artan TOS ve KEAP1 seviyelerini, apoptotik hücre sayısını anlamlı ölçüde azaltmıştır (p˂0,05). İmmünohistokimyasal sonuçlara göre HT-22 hücrelerine 60 mM PTZ uygulanması kontrolle kıyaslandığında ROS, Fluo-4-AM ve B-Kaspaz-3 protein seviyelerini anlamlı olarak artırmıştır (p˂0,05). Ancak p-KA uygulanması PTZ grubu hücrelerde artan ROS, Fluo-4-AM ve B-Kaspaz-3 protein seviyelerini anlamlı düzeyde azaltmıştır (p˂0,05). Sonuç olarak p-Kumarik Asitin PTZ ile oluşturulan nöronal hasar sonrası HT-22 hücrelerinde hücre canlılığını koruyucu etki göstermiştir. Bulgular p-Kumarik Asitin PTZ ile oluşturulan nöronal hasarı ve oksidatif stresi azaltabileceğini bunu da KEAP1/NRF2 yolağı üzerinden gerçekleştirdiği ortaya konmuştur. Ancak bu konuyla ilgili daha ileri düzey çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Pentylenetrazole (PTZ) has stimulant epileptogenic properties and is widely used in experimental studies to induce seizures. p-Coumaric Acid (p-CA) is a derivative of hydroxycinnamic acid and is the isomer commonly found in natüre. Studies have shown that p-CA may have positive effects on the nervous system and other systems by activating different Mechanisms in the body. However, the effects of p-KA on in vitro neuronal damage induced by PTZ have not yet been elucidated. The aim of this study was to investigate the effect of p-CA on PTZ-induced in vitro neuronal damage. HT-22 mouse hippocampal neuronal cell line was used in this study. The cells were divided into four groups as control, PTZ, p-CA, p-CA, p-CA + PTZ to evaluate the effect of p-CA after PTZ-induced neuronal damage. No treatment was applied to the control group, 60 mM PTZ was applied to the PTZ group, and different concentrations (50, 25, 12.5 and 6.25 µM) of p-Coumaric Acid were applied to the p-CA group. P-CA + PTZ group cells were treated with p-Coumaric Acid at different concentrations (50, 25, 12.5 and 6.25) and 60 mM PTZ was added 2 hours later. After the treatments to the groups, cell viability of HT-22 cells was examined using XTT test, total oxidant levels (TOS), total antioxidant levels (TAS), Kelch-like ECH binding protein 1 (Keap1), Nuclear Factor erythroid-2-related factor-2 (Nrf2) levels were measured with commercial kits. B-caspase-3 and intracellular cacium levels were measured by fluorescent staining Method and ROS production in cell was evaluated by immunofluorescence method. Results incubation of HT-22 cells with 60 mM PTZ significantly decreased cell viability (p˂0,05). p-CA at a dose of 25 µM significantly increased cell viability against PTZ-induced neuronal damage (p˂0,05). Addition of p-CA significantly decreased the increased TOS and KEAP1 levels and apoptotic cell number PTZ group cells (p˂0,05). According to immunohistochemical results, 60 mM PTZ treatment of HT-22 cells significantly increased ROS, Fluo-4-AM and B-caspase-3 protein levels compared to control (p˂0,05). However, p-CA treatment significantly decreased the increased ROS, Fluo-4-AM and B-Caspase-3 protein levels in PTZ group cells (p˂0,05). In Conclusion, p-Coumaric acid showed a Protective effect on cell viability in HT-22 cells after PTZ-induced neuronal injury. The results revealed that p-Coumaric acid can reduce PTZ-induced neuronal damage and oxidative stress via the KEAP1/NRF2 pathway. However, further studies on this subject are required.