Üniversite öğrencilerinin besin neofobisi ve gıda tiksinmesi durumları ile beden algısı ve yeme tutumları arasındaki ilişki
The relationship between food neurophobia and food aversion and body image and eating attitudes of university students
- Tez No: 960640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZPAK AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnsan yaşamının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinde beslenmenin hayati bir önemi bulunmaktadır. Beslenme davranışı üzerinde etkili olan birçok farklı etmen içerisinde olan gıda tiksinmesi ve yeni yiyecekleri deneme korkusu; beslenme tercihlerimiz ve besin seçimlerimiz üzerinde etkisi vardır. Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinde besin neofobisi ve gıda tiksinmesinin, beden algısı, beslenme bilgi düzeyi ve yeme tutumu ile ilişkisini incelemeyi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 1 Kasım 2024- 1 Mart 2025 tarihleri arasında Toros Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Fakültesinde okuyan 600 gönüllü ön lisans ve lisans öğrencileri ile yapılmıştır. Çalışmanın başlangıcında bireylerin demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümleri ile ilgili sorular yüz yüze görüşülerek anket formuyla elde edilmiştir. Fiziksel aktivite durumlarını saptamak için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ-SF), bireylerin besin korkusunu saptamak için Besin Neofobisi Ölçeği (BNÖ), bireylerin besinden iğrenme düzeylerini ölçmek için Gıda Tiksinme Ölçeği (GTÖ), bireylerin beden algılarını saptamak için Bedeni Beğenme Ölçeği (BBÖ), bireylerin beslenme bilgi düzeylerini saptamak için Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD) ve bireylerin yeme tutumlarını saptamak için Yeme Tutum Testi (YTT-26) bireylere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Food has a vital importance in maintaining human life in a healthy way. Food aversion and fear of trying new foods, which are among many different factors that affect nutritional behavior. It has an impact on our dietary and food choices. In this study, it was carried out to examine the relationship between food neophobia and food aversion in university students with body perception, nutritional knowledge level and eating attitude The research was conducted with 600 volunteer associate and undergraduate degree students studying at Toros University Vocational School of Health and Faculty of Health between November 1, 2024 and March 1, 2025. At the beginning of the study, questions about demographic characteristics, eating habits and anthropometric measurements of individuals were obtained by face-to-face interview and questionnaire form.