Düşük moleküler ağırlıklı heparin, enoxaparinin C-6 ve HT-22 hücre hatlarında pentilentetrazol (PTZ) kaynaklı nöronal hasar üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of low molecular weight heparin, enoxaparin on pentylenetetrazole (PTZ)-induced neuronal damage in C-6 and HT-22 cell lines
  1. Tez No: 964433
  2. Yazar: BEYZA NUR YERLİYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRNUR AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Nöroloji, Biology, Physiology, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Epilepsi, inme ve Alzheimer hastalığından sonra en yaygın görülen, merkezi sinir sistemindeki bir grup nöronun epileptik nöbetleri ile gözlenen bir bozukluktur. Bu nöbetler, kortikal nöronların anormal şekilde deşarjının sebep olduğu geçici beyin işlev bozukluklarıdır. Epileptik nöbetlerin patofizyolojisi henüz tam olarak anlaşılamamış olsa da son yıllarda yapılan çalışmalar epilepsi ve benzeri nörolojik hastalıklarda inflamasyon, oksidatif stres ve hücre ölümünün önemli roller oynadığını ortaya koymaktadır. Antikoagülan özelliğinden dolayı klinikte sıklıkla kullanılan heparinin kanser, inflamasyon ve enfeksiyon gibi farklı durumlarda terapötik amaçlı kullanımları da mevcuttur. Düşük moleküler ağırlıklı heparinler (DMAH), nörodejeneratif hastalıklarda ve oksidatif stresle ilişkili hasarlarda potansiyel terapötik olarak araştırılmaktadır. Bu tez çalışmasında, DMAH'lerden biri olan enoksaparinin pentilentetrazol (PTZ) ile oluşturulan nöronal hasar üzerindeki etkisi C6 (sıçan glial) ve HT-22 (fare hipokampal nöronal) hücre hatlarında in vitro olarak incelenmiştir. Çalışmada, enoksaparinin sitotoksisite, oksidatif stres, inflamasyon ve nitrik oksit yolakları üzerine olan etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Enoksaparinin bu süreçlere olan etkisi TAS/TOS, iNOS/nNOS, NO ve aktif kaspaz-3 yoğunluğunun değerlendirilmesiyle gözlemlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular, enoksaparinin PTZ ile oluşturulan nöronal hasarı belirgin şekilde azalttığını ve özellikle yüksek dozlarda anlamlı koruyucu etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Hücrelerdeki oksidan kapasitenin azalması ve antioksidan kapasitenin artmasının yanı sıra, inflamatuar belirteçler ve apoptozda da olumlu etkiler gözlenmiştir. Bu sonuçlar, enoksaparinin nöroprotektif ve antioksidan etkilerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is the most common disorder observed after stroke and Alzheimer's disease, characterized by epileptic seizures in a group of neurons within the central nervous system. These seizures are temporary brain dysfunctions caused by abnormal discharges of cortical neurons. Although the pathophysiology of epileptic seizures has not yet been fully elucidated, recent studies have shown that inflammation, oxidative stress, and cell death play significant roles in epilepsy and similar neurological diseases. Heparin, which is frequently used in clinical practice due to its anticoagulant properties, is also utilized for therapeutic purposes in various conditions such as cancer, inflammation, and infection. Low molecular weight heparins (DMAHs) are being investigated as potential therapeutics in neurodegenerative diseases and in damage related to oxidative stress. In this thesis, the effect of enoxaparin, one of the DMAHs, on pentylenetetrazol (PTZ) induced neuronal damage was investigated in vitro using C6 (rat glial) and HT-22 (mouse hippocampal neuronal) cell lines. The study aimed to reveal the effects of enoxaparin on cytotoxicity, oxidative stress, inflammation, and nitric oxide pathways. The effects of enoxaparin on these processes were evaluated by assessing TAS/TOS, iNOS/nNOS, NO, and active caspase-3 levels. The findings demonstrated that enoxaparin significantly reduced PTZ-induced neuronal damage and showed a particularly significant protective effect at higher doses. In addition to the decrease in oxidant capacity and increase in antioxidant capacity in the cells, positive effects were also observed on inflammatory markers and apoptosis. These results support the neuroprotective and antioxidant effects of enoxaparin.