Amerikan ördeklerinin (Cairina moschata) midesi üzerinde anatomik çalışmalar
Anatomical studies on the stomach of american ducks (Cairina moschata)
- Tez No: 960642
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi (Veteriner) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sindirim sistemi, bir canlının fonksiyonlarının devam etmesi için gerekli olan enerjinin sağlanmasında ihtiyaç olan besin maddelerinin, vücuda alındıktan sonra bunların dönüşümünden emilimine kadar olan süreçte oluşan atıkların vücuttan uzaklaştırılmasından sorumlu olan sistemdir. Kanatlı sindirim sistemi ile memeli sindirim sistemi birbirine fonksiyon olarak benzemelerine rağmen bazı anatomik ve histolojik olarak farklılıklara sahiptirler. En önemli farklarından biri ikiye ayrılmış olan mideleri, proventriculus ve ventriculus'tur. Çalışmanın amacı Muscovy ördeği (Cairina moschata) midesinin anatomik ve histolojik açıdan incelenmesidir. Çalışma Yozgat'ta yerel bir işletmeden temin edilen Muscovy ördekleri ile yapılmıştır. Çalışmada 10 adet (5 adet erkek + 5 adet dişi) sağlıklı yetişkin Muscovy ördeği kullanılmıştır. Kullanılan Muscovy ördekleri uygun koşullarda kesim sonrasında, fikzasyon yöntemleri kullanılarak tespit edildikten sonra sindirim sisteminin bileşenleri parçalara ayrılıp şekilleri, fiziksel görünümleri ve yerinde topografik ilişkileri açısından incelenip ve elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Kassel mide ve bezsel mideye ait bölümlerden 1cm3 büyüklüğünde alınan örnek dokular %10 tamponlu formolde 24-48 saat tespit edildikten sonra akarsu altında yıkama işlemlerini takiben rutin histolojik doku takibi uygulanmıştır (%70, %80, %96, %100 alkollerde dehidrasyon). Xsilolde vi parlatma sonrası paraplastta bloklanma işlemiyle elde edilen bloklardan, mikrotomda (Leica 2125) 5 μm kalınlığında kesitler lamlara alınarak, üçlü boyama ile boyandıktan sonra mikroskop (Zeis Dm 500) altında değerlendirmesi yapılıp gerekli yerlerin fotoğrafları çekilmiştir ve histolojik olarak yapıları ortaya konulmuştur. Taramalı elektron mikroskobu için alınan dokular SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ile incelendi. Elde edilen örnekler fizyolojik tuzlu su ile yıkanarak, ardından 0.2 M fosfat tamponu içerisinde hazırlanan %3 glutaraldehit çözeltisinde, 4°C'de 24 saat süreyle fikse edildikten sonra, örnekler pH 7.2–7.4 tamponlanmış %1 osmiyum tetroksit çözeltisinde 2 saat süreyle post-fiksasyona tabi tutuldu ve fikse edilen örnekler, daha sonra distile su ile yıkanarak ve artan derişimlerdeki eti alkol serisinde her bir basamakta 15 dakika bekletilerek dehidre edildi, karbondioksit kullanılarak kritik nokta kurutucuda kurutulma işlevi yapıldı. Kurutulan örnekler daha sonra uygun şekilde yerleştirildikten sonra, platin kaplama işlemine tabi tutuldu ve 15 kV voltajda GeminiSEM 500 marka Taramalı Elektron Mikroskobu ile incelendi. Örnek incelenmesi ve görüntülenmesi, Erciyes Üniversitesi, Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Elektron Mikroskobu Birimi'nde gerçekletirilmiştir ve Taramalı elektron mikroskobu inceleme sonucunda farklılık ve benzerlikler ortaya konuldu. Bu çalışmada Muscovy ördeği midelerinin, proventriculus (bezsel mide) ve ventriculus (taşlık, kassel mide) olmak üzere ayrı ayrı anatomik olarak incelenmiş olup diğer kanatlılarla olan farkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The digestive system is the system responsible for the removal of waste from the body during the process from the transformation of nutrients required to the continuation of the functions of a living being to their absorption. Although the digestive system of poultry and the digestive system of mammals are similar in function, they have some anatomical and histological differences. One of the most important differences is the stomach, which is divided into two, the proventriculus and the ventriculus. The aim of the study is to examine the stomach of the Muscovy duck (Cairina moschata) in terms of anatomical and histological aspects. The study was conducted with Muscovy ducks obtained from a local farm in Yozgat. 10 healthy adult Muscovy ducks were used in the study (5 males + 5 females). The Muscovy ducks used were slaughtered under appropriate conditions, fixed using fixation methods, then the components of the digestive system were dissected and examined in terms of their shapes, physical appearances and in situ topographic relationships, and the findings obtained were evaluated. Sample tissues of 1 cm3 size taken from sections of the muscular stomach and glandular stomach were fixed in 10% buffered formalin for 24-48 hours, then washed under running water and routine histological tissue follow-up was applied (dehydration in 70%, 80%, 96%, 100% alcohols). From the blocks obtained by blocking in paraplast after polishing in Xylol, 5 μm thick sections viii were taken on slides with a microtome (Leica 2125), stained with triple staining, and evaluated under a microscope (Zeis Dm 500) and photographs of the necessary areas were taken. The tissues taken for scanning electron microscopy were examined with SEM (Scanning Electron Microscope). The obtained samples were washed with physiological saline, then fixed in 3% glutaraldehyde solution prepared in 0.2 M phosphate buffer at 4°C for 24 hours, then the samples were post-fixed in 1% osmium tetroxide solution buffered at pH 7.2–7.4 for 2 hours, and the fixed samples were then washed with distilled water and dehydrated by waiting in an ethyl alcohol series of increasing concentrations for 15 minutes at each step, and the drying function was performed in a critical point dryer using carbon dioxide. The dried samples were then placed appropriately, subjected to platinum coating and examined with a GeminiSEM 500 brand Scanning Electron Microscope at 15 kV voltage. Sample examination and imaging were carried out at Erciyes University, Technology Application and Research Center, Electron Microscope Unit, and differences and similarities were revealed as a result of scanning electron microscope examination. In this study, the stomachs of Muscovy ducks (Cairina moschata) were anatomically examined separately as glandular stomach (proventriculus) and ventriculus (gizzard, muscular stomach) and their differences from other poultry were revealed.