Yaşlının iyilik hali : Farklı refah rejimleri kapsamında karşılaştırılmalı bir analiz
Well-being of the elderly: A comparative analysis under different welfare regimes
  1. Tez No: 960657
  2. Yazar: GÖKÇEPINAR AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN BALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünya ülkeleri çok hızlı demografik dönüşümler yaşamaktadır. Demografide yaşanan dönüşüm hemen hemen bütün ülkelerde yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak yaşlı nüfusun artışını gündeme getirmiştir. Yaşlılık, demografik dönüşümün çok hızlı yaşanması nedeniyle modernleşen dünyada çok yönlü bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun toplumlar açısından bir engel oluşturmaması için yaşlı nüfusun iyilik hali önem taşımaktadır. İyilik hali; bireyin içinde bulunduğu ortamda rahat, sağlıklı ve mutlu olma gibi bireysel faktörlerle, fiziksel, ekonomik ve sosyal boyutları içeren toplumsal faktörlerin bir arada bulunduğu çok yönlü bir kavramdır. Bu bağlamda bireysel ve toplumsal iyilik halinin sağlanması için refah devletlerinin sahip oldukları sosyal refah anlayışları kilit rol oynamaktadır. Yaşlının iyilik halinin; bağımsızlık ve maddi refah, sağlık ve bakım, iş yaşamına katılım, aktif yaşlanma göstergeleri dikkate alınarak nitel yönteme dayanarak doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü, Eurostat, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler' in yayınladıkları istatistiklerden, raporlardan, belgelerden, makalelerden ve kitaplardan yararlanılarak analiz yapılmıştır. İnsani Gelişim Endeksinde çok gelişmiş ülkeler sıralamasında yer alan ülkeler refah rejimlerine göre sınıflandırılarak Küresel Yaşlanma İzlem Endeksinde yer alan yaşlının iyilik halini göstergelerine göre karşılaştırılmıştır. Veriler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile farklı refah rejimine sahip ülkelerin, yaşlının iyilik hali için gerekli olan temel göstergelerde nasıl farklılaştıklarını analiz edilmiştir. Bu bağlamda yaşlılık alanında yapılan araştırmalara“yaşlının iyilik hali”boyutu ile katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
World countries are experiencing rapid demographic changes. The demographic transformation has almost universally brought the increase in the elderly population due to the extension of life expectancy. Aging, caused by the rapid pace of demographic change, presents a multifaceted problem in our modernizing world. To prevent this issue from becoming an obstacle for societies, the well-being of the elderly population is crucial. Well-being is a multidimensional concept that includes individual factors, such as feeling comfortable, healthy, and happy in one's environment, as well as societal factors involving physical, economic, and social dimensions. In this context, social welfare approaches of welfare states play a key role in ensuring both individual and societal well-being. The well-being of the elderly was assessed using a qualitative document analysis method, considering indicators such as independence and financial prosperity, health and care, participation in work life, and active aging. The analysis was conducted by utilizing statistics, reports, documents, articles, and books published by the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), Eurostat, World Health Organization (WHO), European Union, and United Nations. Countries ranked among the most developed in the Human Development Index were classified according to their welfare regimes and compared based on indicators of elderly well-being listed in the Global Ageing Watch Index. The data were evaluated comparatively. This study aimed to analyze how countries with different welfare regimes differ in the fundamental indicators necessary for elderly well-being. In this context, research related to aging was contributed to from the perspective of the“elderly well-being”dimension.