Travma ve kimlik krizi: Petzold sinemasının hayaletleri
Trauma and identity crisis: The ghosts of Petzold cinema
  1. Tez No: 960669
  2. Yazar: BİLGE NURAY BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, çağdaş Alman sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Christian Petzold'un filmlerinde travma, bellek ve kimlik arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Petzold'un Barbara (2012), Phoenix (2014) ve Transit (2018) filmlerinden oluşan Baskıcı Zamanlarda Aşk (Love in Times of Oppressive Systems) üçlemesi üzerinden yapılan analizlerde, bireysel ve kolektif travmaların sinemada nasıl temsil edildiği ve söz konusu temsillerin kimlik inşasını nasıl etkilediği tartışılmaktadır. Çalışma; Freud, Caruth, Assmann ve Halbwachs gibi kuramcıların katkılarıyla oluşturulan teorik bir zemine dayanmaktadır. Çalışma ayrıca nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması olarak tasarlanmış; veri toplama aracı olarak doküman incelemesi, veri analiz yöntemi olarak ise nitel içerik analizi kullanılmıştır. Petzold'un Baskıcı Zamanlarda Aşk üçlemesi, bireysel ve kolektif travmaların kimlik inşasına etkisini en belirgin biçimde görünür kılması nedeniyle örneklem olarak seçilmiştir. Filmlerden seçilen sahneler, karakterlerin travma sonrası kimlik inşasını ve bu süreçlerin kolektif bellekteki yansımalarını destekleyen ek veriler olarak değerlendirilmiştir. Bulgular, Petzold'un kolektif travmaları, karakterlerin gündelik yaşamlarındaki sıradan anlar üzerinden ele alarak mikro-politik bir bakış sunduğunu ortaya koymaktadır. Yönetmenin bu yaklaşımında, travmaların dramatize edilmek yerine karakterlerin hikâyeleri aracılığıyla seyirciyi yüzleşmeye davet eden bir tanıklık alanı sunduğu görülmüştür. İdeolojilerin insan hayatında nasıl yer edindiğini, büyük kavramlar yerine gündelik deneyimler üzerinden aktardığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the relationship between trauma, memory and identity in the films of Christian Petzold, one of the prominent directors of contemporary German cinema. The analysis focuses on Petzold's Barbara (2012), Phoenix (2014) and Transit (2018), which together constitute the trilogy Love in Times of Oppressive Systems. Through the analysis of these films, the study discusses how individual and collective traumas are represented and how these representations influence the construction of identity. The theoretical framework of the study is based on the contributions of scholars such as Freud, Caruth, Assmann, and Halbwachs. A qualitative research method was employed, using document analysis as the data collection tool and content analysis as the data analysis method. Petzold's Love in Times of Oppressive Systems trilogy was selected as the sample, as it most explicitly portrays the impact of traumatic experiences on identity formation. The study also adopts a case study model, utilizing selected scenes from the films as supplementary data to examine how characters reconstruct their identities after trauma and how these experiences are reflected in collective memory. By addressing collective traumas through moments in the daily lives of individuals, Petzold makes post-traumatic construction of identity visible from a micro-political perspective. The director avoids dramatizing collective traumas; instead, he presents a space of testimony that invites the audience to confront the story of individuals and tells how ideologies infiltrate human life through everyday experiences instead of big concepts.