Beden şekli indekslerinin yeme davranışı bozukluklarıyla ilişkisinin incelenmesi
Analysis of the link between body shape indices andeating behavior
  1. Tez No: 960673
  2. Yazar: BETÜL ÖNER CESUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, beden şekli indekslerinin yeme davranışı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 2024 yılında Mersin'de bir özel hastanenin diyet polikliniğine başvuran 157 yetişkin kadın ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen antropometrik ölçümlerle Beden Yuvarlaklık İndeksi (BRI), Koniklik İndeksi (CI), Yağsız Kütle İndeksi (FFMI), Abdominal Hacim İndeksi (AVI), Beden Şekli İndeksi (ABSI) ve Beden Adipozite İndeksi (BAI) hesaplanmıştır. Yeme davranışı bozukluğu riski Yeme Tutumu Testi (YTT-40) ile, beden algısı ise Beden Algısı Ölçeği (BAÖ) ile değerlendirilmiştir. Çalışmada, beden şekli indekslerinin yeme davranışı ile ilişkisini belirlemek amacıyla hiyerarşik çoklu doğrusal regresyon analizleri gerçekleştirilmiş, yalnızca CI yeme tutumu puanını anlamlı şekilde yordayan bir değişken olarak öne çıkmıştır (p < 0.05). Ardından yapılan ROC analizi ile CI'nın yeme bozukluğu riskini öngörme gücü test edilmiş, ancak elde edilen AUC değeri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu bulgular, çalışmada kullanılan beden şekli indekslerinin bozulmuş yeme davranışlarını öngörmede yetersiz kaldığını göstermektedir. Beden algısı gibi psikososyal açıdan kültürel duyarlılık gerektiren yapıların değerlendirilmesinde, Türkiye gibi kendine özgü sosyokültürel özelliklere sahip toplumlar için yerel beden şekli indekslerinin geliştirilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of body shape indices on eating behavior. The research was carried out in 2024 with 157 adult women who applied to the diet outpatient clinic of a private hospital in Mersin, Türkiye. Based on anthropometric measurements obtained from participants, the following body shape indices were calculated: Body Roundness Index (BRI), Conicity Index (CI), Fat-Free Mass Index (FFMI), Abdominal Volume Index (AVI), A Body Shape Index (ABSI), and Body Adiposity Index (BAI). Risk of disordered eating was assessed using the Eating Attitudes Test (EAT-40), while body image was evaluated with the Body Image Scale (BIS). Hierarchical Multiple linear regression analyses were performed to determine the relationship between body shape indices and eating behavior. Among these indices, only the CI was found to be a statistically significant predictor of eating attitude scores (p < 0.05). However, ROC analysis revealed that the CI lacked significant predictive power for disordered eating risk, as the AUC value did not reach statistical significance. These findings suggest that the body shape indices used in this study were insufficient in predicting disordered eating behaviors. Considering that body image is a psychosocial construct requiring cultural sensitivity, it is recommended that population-specific body shape indices be developed for societies like Türkiye, which possess unique sociocultural characteristics.