(C20)2P ve (C20P)2 moleküllerinin fiziksel özelliklerinin simülasyon yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of the physical properties of (C20)2P AND (C20P)2 molecules by simulation methods
- Tez No: 960692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Nanoteknoloji, maddenin atomik ve moleküler düzeyde hassas bir şekilde kontrolünü mümkün kılan bir bilim dalıdır. Nanometre ölçeğindeki malzemelerin özelliklerinin ve davranışlarının incelenmesiyle, nanoteknoloji çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek yeni cihaz ve sistemlerin üretimini mümkün kılmış, böylece birçok alanda yeni fırsatlar yaratmıştır. Nanoteknolojinin en önemli ve heyecan verici uygulamalarından biri olan nanosensörler, çeşitli biyolojik, fiziksel veya kimyasal parametreleri hassasiyetle algılayabilen ve bunları elektriksel, optik veya mekanik sinyallere dönüştürebilen, nanometre ölçeğindeki malzemelerden üretilmiş cihazlardır. Bu tez çalışmasında, öncelikle nanoteknolojinin tarihsel gelişimi ve temel kavramları ile birlikte, nanosensörlerin sınıflandırılması, özellikleri, uygulamaları ve gelişmeleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Buna ilaveten, Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) kullanılarak (C20)2P ve (C20P)2 moleküllerinin yapısal ve elektronik özellikleri hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalarda, optimize edilmiş (C20)2P ve (C20P)2 yapılarına ait bağlanma enerjileri sırasıyla -41.06 eV ve -21.78 eV olarak elde edilmiştir. (C20)2P molekülünde, eklenen fosfor atomunun fullerenlerden birinin yapısını değiştirdiği ve başlangıçta on iki beşgenden oluşan C20 yapısını, on beşgen ve iki altıgenden oluşan bir yapıya dönüştürdüğü gözlenmiştir. (C20P)2 molekülünde, fosfor atomları arasındaki P – P bağının koptuğu gözlenmiştir. Bu durumun sonucunda, fosfor atomlarının her birinin, fullerenlerde bulunan birer karbon atomuyla bağ yaparak bir altıgen yapı oluşturduğu elde edilmiştir. Bu durumda, fullerenlerin beşgenlerinde herhangi bir değişim gözlenmemiştir. (C20)2P ve (C20P)2 yapıları için hesaplanan GapHL değeri sırası ile 0.83 eV ve 1.33 eV olup her iki yapı da yarıiletken malzeme olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology represents a field of science that enables precise control over matter at the atomic and molecular level. By examining the properties and behaviors of materials at the nanometer scale, nanotechnology has made it possible to produce new devices and systems that can be used for various applications, thus creating new opportunities across many fields. Nanosensors, one of the most significant and exciting applications of nanotechnology, are devices made of nanometer-scale materials that can detect various biological, physical or chemical parameters with precision and convert them into electrical, optical or mechanical signals. In this thesis, initially, the historical development of nanotechnology and its fundamental concepts, including the classification, properties, applications and advancements of nanosensors, are examined in detail. In addition, the structural and electronic properties of the (C20)2P and (C20P)2 molecules were calculated using Density Functional Theory (DFT). In the calculations, the binding energies for the optimized (C20)2P and (C20P)2 structures were obtained as -41.06 eV and -21.78 eV, respectively. In the (C20)2P molecule, it was observed that the inserted phosphorus atom altered the structure of one of the fullerenes, transforming the C20 framework, originally composed of twelve pentagons, into a structure consisting of ten pentagons and two hexagons. In the (C20P)2 molecule, it has been observed that the P – P bond between the phosphorus atoms has ruptured. As a result of this, it has been found that each phosphorus atom forms a bond with one of the carbon atoms in the fullerenes, resulting in the formation of a hexagonal structure. In this case, no alterations were observed in the pentagons of the fullerenes. The calculated GapHL values for the (C20)2P and (C20P)2 structures are 0.83 eV and 1.33 eV, respectively, indicating that they can be considered as semiconducting materials.