The effects of food choice and demographic characteristics on adult's behavior towards sustainable nutrition: Comparison of four different generation
Yetişkinlerin sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranışları ve besin seçimleri üzerinde demografik özelliklerin etkisi: Dört farklı jenerasyonun karşılaştırılması
- Tez No: 960704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM KAYA CEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hızla artan dünya nüfusu, beslenme alışkanlıklarının dönüşümü ve iklim değişikliğinin çevresel ve bireysel sağlık üzerindeki olumsuz etkileri, sürdürülebilir beslenmeye yönelik ilgiyi her geçen gün artırmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan 18 – 65 yaş arası yetişkin bireylerin sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranışları ve besin seçimleri üzerine demografik özelliklerin etkilerinin incelenmesi ve bu etkilerin dört nesil arasında karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Kasım 2024 – Mart 2025 tarihleri arasında, Türkiye'de yaşayan, 18 – 65 yaş arası 435'i kadın 156'sı erkek olmak üzere toplam 591 kişi bu çalışmaya katılım sağlamıştır. Katılımcıların demografik özellikleri, sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranışları ve besin seçimleri online anket yöntemi ile toplanmıştır. Sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranış puan ortalaması 145 üzerinden 108,72 ± 20,03 olarak bulunmuştur. Sürdürülebilir beslenme dört nesil arasında farklılık göstermektedir. Yaş arttıkça sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranış puanının arttığı saptanmıştır. Sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranış düzeyi cinsiyet ve çalışma durumuna göre farklılık göstermektedir. Çalışma bulgularına göre, kadınların ve emekli bireylerin sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranış puanları daha yüksek saptanmıştır. Besin seçimleri dört nesil arasında farklılık göstermektedir. Katılımcılar için sağlık, doğal, vücut ağırlığı, aşinalık, çevre, hayvan ve sosyal adalet motivasyonları besin seçimi üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranışların ve besin seçimini etkileyen motivasyonların anlaşılması için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
The rapidly growing world population, the transformation of dietary habits and the negative effects of climate change on environmental and individual health are increasing the interest in sustainable nutrition every day. This study was planned to examine the influences of demographic characteristics on the behaviors towards to sustainable nutrition and food choices of adults aged between 18 and 65 years living in Turkey and to compare these influences among four generations. Between November 2024 and March 2025, a total of 591 individuals, 435 females and 156 males, between the ages of 18 and 65 living in Turkey participated in this study. Participants' demographic characteristics, behaviors towards sustainable nutrition and food choices were collected by online survey method. The mean score of sustainable dietary behavior was 108.72 ± 20.03 out of 145. Sustainable nutrition differs among the four generations. It was found that the score of sustainable nutrition behavior increased with rising age. The level of behavior towards sustainable nutrition differs according to gender and employment status. According to the findings of the study, females and retired individuals were found to have higher scores of behavior towards to sustainable nutrition. Food choices differ among the four generations. For the participants, health, natural, weight, familiar, environment, animal and social justice motivations were found to be effective on food choices. As a conclusion, further studies are needed to understand sustainable dietary behaviors and the motivations affecting food choices.