8m³'lük yem karma ve dağıtma makinesinin montaj işleminde işçilerin çalışma duruşlarına yönelik ergonomik risk analizi
Ergonomi̇c risk analysis of working postures in the assembly process of 8 cubic meters capacity feed mixer and distribution machine
  1. Tez No: 960728
  2. Yazar: HASAN ŞAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR HACISEFEROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, 8 m³'lük yem karma ve dağıtma makinesinin montajında işçilerin ergonomik riskleri Cornell Kas-İskelet Rahatsızlıkları Anketi ve REBA yöntemi ile değerlendirilmiştir. Ankete katılan ve montaj hattında çalışan 8 erkek işçinin yaşları 27-46 yıl aralığında değiştiği, %87.5'inin sigara kullandığı ve spor yapmadığı belirlenmiştir. Anket sonuçlarına göre en fazla rahatsızlığın boyun, omuz ve bel bölgelerinde görüldüğü, REBA analizine göre 19 montaj aşamasının tamamında müdahale gerektiren risk düzeyinde olduğu saptanmıştır. En düşük REBA skoru 2 olarak hidrolik boru montajı, en yüksek skor 12 olarak dingil montajında bulunmuştur. İşçilerin en fazla zorlandığı vücut bölgelerinin bel, boyun, omuz, bilek ve dizleri olduğu, özellikle statik duruşlar, eğilme ve kol kaldırma gibi hareketlerin risk düzeyini artırdığını göstermiştir. Çalışma sonucunda, makinenin montajının yüksekliği ayarlanabilir bir platform üzerinde yapılmasının, iş rotasyonunun ve eğitim programlarının hem kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını hem de iş kazalarını önleyebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the ergonomic risks faced by workers during the assembly of an 8 m³ feed mixing and distribution machine using the Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire and the REBA (Rapid Entire Body Assessment) method. Eight male workers employed on the assembly line participated in the study, with ages ranging from 27 to 46 years. It was determined that 87.5% of the participants were smokers and did not engage in physical exercise. According to the questionnaire results, the most commonly reported discomfort was in the neck, shoulder, and lower back regions. REBA analysis revealed that all 19 assembly stages posed ergonomic risks requiring intervention. The lowest REBA score was 2, observed during hydraulic pipe assembly, while the highest score was 12, recorded during axle assembly. The study identified the most strained body regions as the lower back, neck, shoulders, wrists, and knees. Risk levels were notably elevated during tasks involving static postures, bending, and arm elevation. Based on these findings, it was concluded that performing assembly operations on a height-adjustable platform, implementing job rotation, and providing ergonomics training could help prevent musculoskeletal disorders and reduce occupational accidents.