Öğretmenlerin mesleki kimlik algıları ile 21. yüzyıl öğreten becerileri arasındaki ilişki (Afyonkarahisar örneklemi)
The relationship between teachers' professional identity perceptions and 21st century teaching skills (Afyonkarahisar sample)
  1. Tez No: 960781
  2. Yazar: TUĞBA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY EĞMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin mesleki kimlik algıları ile 21. yüzyıl öğreten becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar ilinde görev yapan ve uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 384 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Atik (2022) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Mesleki Kimlik Algısı Ölçeği”ve Orhan Göksün (2016) tarafından geliştirilen“21. Yüzyıl Öğreten Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, Pearson Moment Çarpım Korelasyonu ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin mesleki kimlik algısı boyutlarından mesleki benlik, mesleki bağlılık ve iş doyumu algılarının yüksek düzeyde, mesleki motivasyon algısının ise çok yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra öğretmenlerin 21. yüzyıl öğreten becerilerinin yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin iş doyumu algısı ile 21. yüzyıl öğreten becerileri arasında anlamlı ve yüksek düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Mesleki benlik algısı ve mesleki bağlılık ile 21. yüzyıl öğreten becerileri arasında orta düzeyde, mesleki motivasyon ile 21. yüzyıl öğreten becerileri arasında ise düşük düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Mesleki kimlik algısının, hizmet içi eğitimlere katılma durumu değişkenine göre tüm boyutlarda hizmet içi eğitimlere katılan öğretmenler lehine anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Mesleki benlik algısı cinsiyet değişkeni açısından erkek öğretmenler lehine, eğitim durumu değişkeni açısından lisansüstü eğitim mezunu öğretmenler lehine, görev yeri değişkeni açısından ise merkezde görev yapan öğretmenler lehine anlamlı farklılık göstermektedir. 21. yüzyıl öğreten becerilerinin de hizmet içi eğitimlere katılan öğretmenler lehine anlamlı olarak farklılaştığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin mesleki benlik algısı, mesleki bağlılık, mesleki motivasyon ve iş doyumu algılarının, 21. yüzyıl öğreten becerilerini anlamlı olarak yordadığı, iş doyumu algısının 21. yüzyıl öğreten becerilerini yordayan en önemli değişken olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between teachers' professional identity perceptions and 21st century teaching skills. The study used the survey method from quantitative research methods. The sample of the study consists of 384 teachers working in Afyonkarahisar province in the 2023-2024 academic year and determined by the convenience sampling method. The“Teachers' Professional Identity Perception Scale”developed by Atik (2022) and the“21st Century Teacher Skills Scale”developed by Orhan Göksün (2016) were used as data collection tools in the research. Frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, Pearson Product Moment Correlation and multiple linear regression analysis were used in the analysis of the data. In the study, it was determined that the perceptions of professional self, professional commitment and job satisfaction among the dimensions of teachers' professional identity perception were at a high level, and the perception of professional motivation was at a very high level. In addition, it was observed that the teachers' 21st century teaching skills were at a high level. It has been determined that there is a significant and high level relationship between teachers' perception of job satisfaction and 21st century teaching skills. It was determined that there was a moderate relationship between professional self-perception and professional commitment and 21st century teaching skills, and a low relationship between professional motivation and 21st century teaching skills. It was observed that the perception of professional identity differed significantly in all dimensions in favor of teachers who attended in-service training according to the variable of participation in in-service training. Professional self-perception shows a significant difference in favor of male teachers in terms of gender variable, in favor of teachers with postgraduate education in terms of education status variable, and in favor of teachers working at the center in terms of place of duty variable. It has been determined that 21st century teaching skills differ significantly in favor of teachers who participated in in-service training. It has been determined that teachers' professional self-perception, professional commitment, professional motivation and job satisfaction perceptions significantly predict 21st century teaching skills, and job satisfaction perception is the most important variable predicting 21st century teaching skills.