Next-11 ülkelerinde 1980 sonrası kamu kesiminin büyüklüğünün analizi
Analysis of the size of the public sector after 1980 in the Next-11 countries
  1. Tez No: 960807
  2. Yazar: YASİN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, Next-11 ülkelerinde 1980 sonrası kamu kesiminin büyüklüğünün gelişimini, büyüklüğü etkileyen faktörleri ve optimal kamu büyüklüğünü araştırmayı amaçlamaktadır. Kamu büyüklüğünü belirleyen faktörlerin tespit edilmesinde Durbin-H Panel Eşbütünleşme Testi ve Genişletilmiş Ortalama Grup Tahmincisi (AMG) kullanılmıştır. Optimal kamu büyüklüğü ise, her bir ülke için ARDL Sınır Testi yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın ulaştığı başlıca ampirik sonuçlar; kamu büyüklüğünü açıklamada en güçlü değişkenin nisbi fiyatlar olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte sonuçlar; kişi başı gelir, kentleşme oranı, toplam nüfus, finansal açıklık ve ticari açıklığın kamu büyüklüğünü çoğu ülkede önemli ölçüde açıkladığını ortaya koymaktadır. Son olarak, optimal kamu büyüklüğünün belirlenmesi için yapılan analizde, Armey eğrisinin Endonezya, Filipinler ve İran olmak üzere üç ülkede geçerli olduğu tespit edilmiş ve bu ülkeler için optimal kamu büyüklüğü sırasıyla %8, %10,5 ve %11 olarak hesaplanmıştır. Bununla birlikte sonuçlara göre Güney Kore ve Vietnam için de kamu büyüklüğü ve ekonomik büyüme arasında bir ilişki tespit edilmiştir. Ancak bu ilişki, Armey eğrisinin öngördüğü şekilde ters-U değil, J eğrisi şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the evolution of government size in the Next-11 countries after 1980, the factors influencing its magnitude, and the determination of the optimal level of government size. To identify the determinants of government size, the Durbin-H Panel Cointegration Test and the Augmented Mean Group (AMG) estimator were employed. The optimal government size for each country was analysis using the ARDL Bounds Testing approach. The main empirical findings indicate that relative prices are the most significant variable in explaining government size. Moreoveri the results demonstrate that per capita income, urbanization rate, total population, financial openness, and trade aopenness account for government size to a considerable extent in most countries. Finally, the analysis of optimal government size reveals that the Armey curve is valid for three countries –Indonesia, the Philippines, and Iran- with their optimal government sizes calculated as 8%, 10,5%, and 11%, respectively. In addition, the results suggest that there exists a relationship between government size and economic growth in South Korea and Vietnam. However, contrary to the inverted-U shape predicted by the Armey curve, this relationship follows a J-curve pattern.