DKP çeliklerin alaşım kaplamalarla korozyon direncinin arttırılması
Improving the corrosion resistance of DKP steels with alloy coatings
  1. Tez No: 960864
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI SAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA AKYALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çelik dayanıklı ve uygun maliyetlidir, ancak aynı zamanda yapısal hasara yol açabilecek korozyona karşı da hassastır. Çelik sacları korozyona karşı korumanın bir yöntemi de nikel alaşımları ile elektrokaplamadır. Periyodik tablonun dördüncü periyodundaki metallerden Fe, Co ve Ni beklenenden farklı birlikte depolama davranışı sergiler. Buna anormal birlikte depolama davranışı denir. Bununla birlikte, ortaya çıkan film, her bir malzemenin biriktirme oranlarına bağlı olarak beklenen bileşimden farklıdır. Bu, yüzey difüzyon hızlarındaki farklılıklar, yapışma veya ara bileşiklerin oluşumu nedeniyle meydana gelebilir. Bu çalışmada NiSO4∙6H2O, NiCl2∙6H2O, FeSO4∙7H2O, CoSO4∙7H2O, H3BO3 ve H3PO4 çözelti derişimlerinin kaplamaların bileşimi ve NiFeCo alaşım kaplamanın korozyon direnci üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada amaç, üstün korozyon direncine sahip bir kaplama elde etmektir. Kaplamaların bileşimi ve morfolojisi için SEM-EDX ve korozyon direncinin hesaplanması için Tafel eğrileri kullanılmıştır. Buna göre maksimum korozyon direnci ve minimum akım yoğunluğu (1,18 μA/cm²) için optimum NiSO4 (0,45 M), NiCl2 (0,30 M), CoSO4 (0,04 M), FeSO4 (0,075 M), H3BO3 (0,03 M), H3PO4 (0,5 M) derişimleri tespit edilmiştir. Optimum elektrokimyasal kaplama banyosu bileşiminde yapılan kaplamanın korozyon hızı 0,0128 mm/yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Steel is durable and cost-effective, but also susceptible to corrosion, which can lead to structural damage. One method of protecting steel sheets against corrosion is electroplating with nickel alloys. Of the metals in the fourth period of the periodic table, Fe, Co and Ni exhibit different than expected co-deposition behaviour. This is called anomalous co-deposition behaviour. However, the resulting film differs from the expected composition based on the deposition rates of each material. This can occur due to differences in surface diffusion rates, adhesion or the formation of intermediate compounds. The present study investigates the effect of solution concentrations of NiSO4∙6H2O, NiCl2∙6H2O, FeSO4∙7H2O, CoSO4∙7H2O, H3BO3 and H3PO4 on the composition of coatings and corrosion resistance of NiFeCo alloy coating. The objective of this study is to obtain a coating with superior corrosion resistance. SEM-EDX was utilised in order to ascertain the composition and morphology of the coatings. Tafel curves were then employed to calculate the corrosion resistance. Accordingly, the optimum concentrations of NiSO4 (0.45 M), NiCl2 (0.30 M), CoSO4 (0.04 M), FeSO4 (0.075 M), H3BO3 (0.03 M) and H3PO4 (0.5 M) were determined for maximum corrosion resistance and minimum current density (1.18 μA/cm2). The corrosion rate of the coating produced in the optimal electrochemical plating bath composition was calculated to be 0.0128 mm/year.