Köpeklerin laparoskopik ovarektomi operasyonlarında roküronyum bromürün oksidatif stres parametreleri üzerine etkisi
Effect of rocuronium bromide on oxidative stress parameters in laparoscopic ovariectomy operations in bitches
  1. Tez No: 960883
  2. Yazar: SELENNUR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Köpeklerin laparoskopik ovarektomi operasyonlarında nöromusküler bloke edici ajanlardan biri olan roküronyum bromürün, operasyon öncesi, sırası ve sonrasında oluşan oksidatif stres parametreleri üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma materyalini 12-36 aylık yaş aralığında ve 20-35 kg ağırlığında olan toplam 18 sağlıklı dişi köpek oluşturdu. Çalışma gruplarındaki köpekler rastgele olacak şekilde LAPO (Kontrol; n=9) ve ROKLAPO (n=9) olarak iki gruba ayrıldı. Laparoskopik ovarektomi operasyonları üç port tekniği ile gerçekleştirildi. Çalışmada stres parametrelerini belirlemek amacıyla preoperatif, intraoperatif ve postoperatif 0., 2. ve 4.saatlerde kan alınarak SOD, CAT, MDA, IL-1ß, TNF-α, IL-6 ve kortizol değerlerine bakıldı. Bulgular: Grup karşılaştırmalarında, ROKLAPO grubundaki hayvanların tüm ölçüm zamanlarındaki serum SOD ve CAT düzeylerinde LAPO grubuna kıyasla istatistiksel olarak bir artış kaydedildi (p0.05). Sonuç: Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde ROKLAPO grubunda SOD ve CAT değerlerinin LAPO grubuna göre düşük olmasının, roküronyum bromürün endojen antioksidan sistemin daha etkin bir şekilde aktive olmasına katkı sağlayarak operatif stres karşısında hücresel düzeyde koruyucu rolü olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of rocuronium bromide, one of the neuromuscular blocking agents, on oxidative stress parameters occurring before, during and after the operation in laparoscopic ovariectomy operations in dogs. Material and Method: The study sample consisted of 18 healthy female dogs, aged 12-36 months and weighing 20-35 kg. The dogs in the study groups were randomly divided into two groups: LAPO (Control; n=9) and ROKLAPO (n=9). Laparoscopic ovariectomy operations were performed using a three-port technique. To determine stress parameters, blood samples were collected preoperatively, intraoperatively, and at 0., 2., and 4 hours postoperatively, to measure SOD, CAT, MDA, IL-1ß, TNF-α, IL-6, and cortisol. Results: In group comparisons, a statistically significant increase in serum SOD and CAT levels was observed in the ROKLAPO group compared to the LAPO group at all measurement times (p0.05). Conclusion: Following a thorough evaluation of the findings, it was determined that the SOD and CAT values in the ROKLAPO group were lower than those observed in the LAPO group. Furthermore, it was ascertained that the administration of rocuronium bromide resulted in the more effective activation of the endogenous antioxidant system, thereby exerting a protective role at the cellular level against operative stress.