Köpeklerin laparoskopik ovarektomi operasyonlarında multimodal analjezi uygulamasının intra post operatif ağrı ve oksidatif stres parametreleri üzerine etkisi
The effect of multimodal analgesia application on intra post operative pain and oxidative stress parameters in laparoscopic ovarectomy operations in bitchs
- Tez No: 998933
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Laparoskopik ovarektomi sırasında farklı analjezi protokollerinin cerrahi stres ve ağrı üzerine etkileri çeşitli çalışmalarda incelenmiştir. Lokal anesteziklerin özellikle oksidatif stres ve ağrı kontrolünde yarar sağladığı bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı dişi köpeklerde laparoskopik ovarektomi operasyonunda multimodal analjezinin oksidatif stres ve operatif ağrı üzerine olan etkilerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışma, 24 sağlıklı dişi köpek üzerinde yürütüldü. Hayvanlar, yalnızca genel anestezi ile laparoskopik ovarektomi yapılan LOVE grubu ve genel anesteziye ek olarak operasyon öncesi ovaryum pedikülüne lokal bupivakain HCl uygulanan BPLOVE grubu olarak ikiye ayrıldı. Her iki grupta preoperatif, intraoperatif ve postoperatif (0., 2. ve 4. saat) dönemlerde SOD, CAT, IL-1β, IL-6, TNF-α, kortizol, glikoz, CRP, UMPS, elektrolitler, oksijen satürasyonu ile solunum ve nabız frekansları değerlendirildi. Serum parametreleri biyokimyasal yöntemlerle, postoperatif ağrı ise UMPS ile ölçüldü. Bulgular: BPLOVE grubunda, LOVE grubuna kıyasla SOD ve CAT aktiviteleri daha yüksek, UMPS ise daha düşük bulundu. İki grup arasında IL-1β, IL-6, TNF-α, glikoz ve CRP'de fark saptanmadı. Kortizol değeri LOVE grubunda BPLOVE'ye göre daha düşük ölçüldü. Elektrolitler, kalp ve solunum frekansı ile oksijen satürasyonunda gruplar arasında bir fark görülmedi. Sonuç: LOVE operasyonlarında ovaryum pedikülüne uygulanan lokal bupivakain HCl'nin, SOD ve CAT enzim aktivitelerini yükselterek oksidatif stresi azalttığı; LOVE grubunda tespit edilen daha yüksek UMPS'nin ise bupivakain HCl'nin postoperatif ağrı kontrolünde etkili bir seçenek olabileceğini ortaya koyduğu değerlendirilmektedir. Bulgular, multimodal analjezinin oksidatif stres ve operatif ağrıyı azaltmada yararlı olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The effects of different analgesia protocols on surgical stress and pain during laparoscopic ovariectomy have been investigated in various studies. Local anesthetics have been reported to be beneficial, particularly in controlling oxidative stress and pain. The objective of this study was to investigate the effects of multimodal analgesia on oxidative stress and operative pain during laparoscopic ovariectomy in healthy female dogs. Materials and Method: The present study was conducted on a sample of 24 healthy female canines. The animals were divided into two groups: the LOVE group, which underwent laparoscopic ovariectomy under general anesthesia only, and the BPLOVE group, which underwent general anesthesia plus local bupivacaine administration to the ovarian pedicle prior to surgery. In both groups, a comprehensive array of biological markers, including SOD, CAT, IL-1β, IL-6, TNF-α, cortisol, glucose, CRP, UMPS, electrolytes, oxygen saturation, respiration, and pulse rates, were evaluated in the preoperative, intraoperative, and postoperative (0, 2, and 4 hours) periods. Serum parameters were measured using biochemical methods, while postoperative pain was measured using UMPS. Results: In the BPLOVE group, SOD and CAT activities were higher compared to the LOVE group, while UMPS was lower. No differences were found between the two groups in IL-1β, IL-6, TNF-α, glucose, and CRP. Cortisol levels were measured to be lower in the LOVE group compared to BPLOVE. No differences were observed between the groups in electrolytes, heart and respiratory rates, or oxygen saturation. Conclusion: It has been suggested that local administration of bupivacaine HCl to the ovarian pedicle during LOVE procedures reduces oxidative stress by increasing the activities of the SOD and CAT enzymes. The higher UMPS levels detected in the LOVE group indicate that bupivacaine HCl may be an effective option for controlling postoperative pain. These results support the idea that multimodal analgesia can reduce oxidative stress and operative pain.