Sıra koruyan ve a-azalan kısmi dönüşümler yarıgrubu
Order preserving and a-decreasing partial transformation semigroup
  1. Tez No: 960899
  2. Yazar: MAHER ALDUGEYİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Xn = {1, 2, ..., n}, ∅ ≠ A ⊆ Xn olmak üzere, POn(A)∖{1n} = {α ∈ POn∖{1n}: ∀x ∈ A, ∀y ∈ dom(α) y ≤ x ⇒ yα ≤ x} şeklinde tanımlanan, POn(A)∖{1n} kümesi, Xn üzerinde tanımlı sıra koruyan ve A-azaltan kısmi dönüşümlerden oluşan bir yarıgruptur. Bu çalışma, sıralamayı koruyan ve A-azaltan kısmi dönüşümlerden oluşan yarıgrubun yapısal özelliklerini incelemektedir. Bu yarıgrubun yapısı, temel yapı taşlarını oluşturan ilişkiler ve denklik bağıntıları çerçevesinde kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Bu çalışmada, POn(A)∖{1n} yarıgrubunda genişletilmiş Green bağıntıları olan L*, R*ve D* bağıntılarının yapısal özellikleri ele alınmaktadır. POn(A)∖{1n} yarıgrubunu her bir L* ve her bir R*sınıfında en az bir idempotent eleman var olduğu gösterilmiştir. POn(A)∖{1n} yarıgrubunun sol ve sağ sıfır bölenleri belirlenmiştir. Ayrıca bu yarıgrupta bir elemanın nilpotent eleman olabilmesi için gerek ve yeter koşul bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Let Xn = {1, 2, ..., n} and let ∅ ≠ A ⊆ Xn. The set POn(A)∖{1n} = {α ∈ POn∖{1n}: ∀x ∈ A, ∀y ∈ dom(α) y ≤ x ⇒ yα ≤ x} is defined as the set of partial order preserving and A-decreasing transformations on Xn. This study investigates the structural properties of the semigroup formed by these partial transformations. The structure of this semigroup is examined in detail in terms of the relations and equivalence classes that constitute its fundamental components. In particular, the study focuses on the structural properties of the extended Green's relations L*, R*, and D* within the semigroup POn(A)∖{1n}. It is shown that each L* and each R* class in POn(A)∖{1n} contains at least one dempotent element. The left and right zero divisors of the semigroup are determined. Furthermore, a necessary and sufficient condition is established for an element in this semigroup to be nilpotent.