Duygusal özgürlük teknikleri (EFT)'nin postpartum depresyon üzerine etkisi
The effect of emotional freedom techniques (EFT) on postpartum depression
  1. Tez No: 661439
  2. Yazar: NERİMAN GÜDÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Psikiyatri, Midwifery, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Duygusal Özgürlük Teknikleri (EFT)'nin postpartum depresyon üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yürütülen bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Gebe Polikliniği'nde 15.04.2018-15.07.2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarına toplam 140 depresyon riski olan gebe alınmış, deney grubuna EFT seansları uygulanmış, kontrol grubuna ise rutin ebelik bakımı verilerek gebelik, doğum ve postpartum süreç hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Uygulama başlangıcında, son seans bitiminde, seansların bitiminden 3 ve 6 ay sonra her iki grup için değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada Gebeler İçin Anket Formu, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ), Yaşam Olayları Listesi, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ), Durumluk ve Sürekli Anksiyete Ölçeği (STAI) ve Doğum Sonrası Görüşme Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current randomized controlled experimental study to determine the effect of Emotional Freedom Techniques (EFT) on postpartum depression was conducted in the Pregnancy Outpatient Clinic of Istanbul University Cerrahpasa Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynaecology between April 15, 2018 and July 15, 2019. A total of 140 pregnant women at risk of depression were taken into experimental and control groups, and EFT sessions were applied to the experimental group. In the control group, routine midwifery care was given, and the group was informed of pregnancy, birth and postpartum process. The evaluation was carried out for both groups at the beginning of the application, at the end of the last session, in addition, three and six months after the end of the sessions. Survey Form for Pregnant Women, Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS), Life Events List, Stress Coping Styles Scale (SCSS), The State and Trait Anxiety Inventory (STAI) and Postpartum Interview Form were used to collect data.