Güneş enerji santralinin performans değerlendirmesi ve verimliliğinin incelenmesi: Şırnak-Cizre örneği
Performance assessment and effi̇ci̇ency analysi̇s of a solar energy plan: The case of Sirnak-Ci̇zre
  1. Tez No: 960932
  2. Yazar: MUSTAFA SAKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİP TAŞKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 2021 yılında kurulan 560 kW ve 720 kW kapasiteli iki güneş enerji santralinin 2022, 2023 ve 2024 yıllarına ait performans verileri incelenmiştir. Öncelikle santrallerin enerji üretim kapasiteleri, yatırım maliyetleri ve verimlilikleri analiz edilmiş; bu doğrultuda bölgenin güneş enerjisi potansiyeli değerlendirilmiştir. Buna ek olarak, Python programlama dili kullanılarak ARIMA, SARIMA, LSTM ve ANN tabanlı zaman serisi ve makine öğrenmesi algoritmalarıyla enerji üretim tahminleri yapılmış ve bu modellerin performansları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçlarına göre, LSTM modeli genel olarak en düşük Ortalama Kare Hata (MSE) ve en yüksek Determinasyon Katsayısı (R²) değerleriyle en başarılı tahminleri üretmiştir. ANN modeli ise bazı yıllarda LSTM'ye yakın sonuçlar vererek güçlü bir alternatif olarak öne çıkmıştır. Diğer yandan, ARIMA ve SARIMA modelleri tahmin doğruluğu açısından daha düşük performans sergilemiştir. Çalışma kapsamında, santrallerin aylık ve yıllık üretim verileri karşılaştırmalı olarak sunulmuş; mevsimsel değişimlerin üretim üzerindeki etkileri ayrıntılı biçimde ortaya konmuştur. Özellikle yaz aylarında artan radyasyon değerleriyle üretimin zirve yaptığı, kış aylarında ise belirgin düşüş yaşandığı gözlemlenmiştir. Ulaşılan bulgular, Cizre gibi yüksek güneşlenme potansiyeline sahip bölgelerde güneş enerjisi santrallerinin hem verimli hem de sürdürülebilir bir çözüm sunduğunu göstermektedir. Üç yıllık verilerin ortalamasına göre, 560 kW kapasiteli santral için %26, 720 kW kapasiteli santral için ise %25,9 kapasite faktörü hesaplanmıştır. Ayrıca, yatırım maliyetlerinin 4–5 yıl gibi kısa bir sürede amorti edilebildiği ve santrallerin uzun vadede kârlı bir enerji yatırımı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance data of two solar power plants with capacities of 560 kW and 720 kW, commissioned in 2021 in the Cizre district of Şırnak, were examined for the years 2022, 2023, and 2024. Initially, the energy production capacities, investment costs, and efficiencies of the plants were analyzed, and accordingly, the solar energy potential of the region was evaluated. Additionally, energy production forecasts were generated using ARIMA, SARIMA, LSTM, and ANN-based time series and machine learning algorithms through Python programming, and the performance of these models was compared. According to the comparison results, the LSTM model generally provided the most accurate predictions with the lowest Mean Squared Error (MSE) and the highest Coefficient of Determination (R²). The ANN model also performed comparably to LSTM in some years, emerging as a strong alternative. On the other hand, ARIMA and SARIMA models yielded relatively lower prediction accuracy. Within the scope of the study, the monthly and annual production data of the plants were presented comparatively, and the seasonal variations in energy production were analyzed in detail. It was observed that production peaked in the summer months due to increased radiation levels, while a significant decrease occurred during the winter months. The findings indicate that solar power plants in regions with high solar irradiation potential, such as Cizre, offer both an efficient and sustainable energy solution. Based on the three-year average, a capacity factor of 26% was calculated for the 560 kW plant, and 25.9% for the 720 kW plant. Moreover, it was determined that the investment costs can be amortized within a short period of 4 to 5 years, making these plants a profitable long-term energy investment.