Data-driven understanding of customer experiences: Leveraging machine learning for service improvement
Veri odaklı müşteri deneyimlerinin anlaşılması: Hizmet iyileştirme için makine öğrenmesinden yararlanma
  1. Tez No: 960933
  2. Yazar: GÖZDE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ULUSAM SEÇKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüzün rekabetçi endüstriyel ortamında müşteri deneyimini iyileştirmek, operasyonel mükemmeliyet ve sürdürülebilir memnuniyet için kritik bir unsurdur. Bu tez, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) sektöründe, yapılandırılmamış müşteri geri bildirimlerini anlamlı içgörülere dönüştürmek amacıyla makine öğrenmesi (MÖ), doğal dil işleme (NLP) ve anomali tespiti tekniklerinden yararlanan yapay zekâ temelli bir analiz çerçevesi sunmaktadır. Çalışmada, birden fazla yıla ait geçmiş veriler; kapsamlı temizlik, özellik mühendisliği ve metin sınıflandırma süreçlerinden geçirilmiştir. Önerilen sistem; karar ağaçları, rastgele orman ve izolasyon ormanı gibi denetimli ve denetimsiz modelleri birleştirerek tekrarlayan sorunların kök nedenlerini ortaya çıkarmakta, anomalileri tespit etmekte ve ürün performansını analiz etmektedir. Bulgular, deneyim iyileştirme süreci temelli analitiklerin stok stratejilerine proaktif katkılar sağladığını, sık arıza yapan bileşenleri, bölgesel servis darboğazlarını ve zamansal trendleri ortaya koyduğunu göstermektedir. Ayrıca, gerçek zamanlı planlamayı desteklemek için tahmine dayalı bir sınıflandırma modeli ve erken uyarı mekanizması geliştirilmiştir. Bu çalışma, yapay zekâ destekli deneyim iyileştirme süreci yönetimi ile stok optimizasyonunu birleştirerek hem operasyonel verimliliğe hem de müşteri memnuniyetine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive industrial landscape, enhancing customer experience is vital for operational excellence and sustainable satisfaction. This thesis presents an AI-powered analytical framework for the heating, ventilation, and air conditioning (HVAC) sector, leveraging machine learning (ML), natural language processing (NLP), and anomaly detection to transform unstructured customer feedback into actionable insights. Historical datasets spanning multiple years were integrated and preprocessed through rigorous cleaning, feature engineering, and advanced text classification steps. The proposed system combines supervised and unsupervised learning models, such as decision trees, random forests, and isolation forests, to identify root causes of recurring issues, detect operational anomalies, and evaluate product performance. Findings indicate that experience improvement process-driven analytics can proactively inform inventory strategies by pinpointing frequently failing components, regional service bottlenecks, and temporal trends. Additionally, a predictive classification model and real-time early warning mechanism are developed to optimize spare parts allocation and stock levels. This study contributes to the literature by bridging AI-based experience improvement process management with inventory optimization, providing a novel framework that enhances both operational performance and customer satisfaction.