İngilizce öğretmen adaylarının yapay zekanın yansıtıcı öğretmen eğitiminde kullanımına yönelik görüşleri
Pre-service English teacher views on the use of artificial intelligence in reflective teacher education
  1. Tez No: 960956
  2. Yazar: PERİHAN SERRA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yeni ve gelişen teknolojileri eğitimin gelişmesi amacıyla kullanabilen yenilikçi atılımlar önem arz etmektedir. Bu bağlamda üretken yapay zeka, öğretmen eğitiminde kullanılabilecek hızlı ve pratik bir araç olarak öne çıkmaktadır. Buna rağmen üretken yapay zekanın öğretmen eğitiminde ve özellikle staj sürecinde kullanımını inceleyen literatür sınırlıdır. Bu çalışma, İngilizce öğretmen adaylarının yapay zekanın yansıtıcı öğretmen eğitiminde kullanılmasına ve sınıf içi gözlemledikleri problemlere ilişkin görüşlerini ve yapay zekanın staj deneyimindeki olası rolünü incelemektedir. Araştırmanın katılımcı grubu on iki adet üniversite son sınıf İngilizce öğretmenliği öğrencisinden oluşmaktadır. Nitel araştırma yöntemini benimseyen bu çalışmada tematik analiz yöntemi kullanılarak, grup görüşmeler, bireysel görüşmeler ve yansıtıcı günlükler aracılığıyla toplanan verilerden temalar ve örüntüler çıkarılmıştır. Veri toplamada üçgenleme yöntemi kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının staj sürecinde yapay zekadan nasıl yararlandıkları, karşılaştıkları zorluklar ve pedagojik karar alma süreçlerinde yapay zekanın rolü incelenmiştir. Araştırmada öne çıkan bulgular, öğretmen adaylarının ders planlamada yapay zekayı bir danışma aracı olarak kullanmalarının zaman kazandırdığını ve staj deneyiminin ilerlemesini kolaylaştırdığını, ancak tamamen tek başına yeterli olmadığını göstermektedir. Ek olarak, öğretmen adaylarının düzenli yansıtıcı günlük yazma ve yapay zekadan geribildirim alma etkinliğini sürdürülebilir ve erişilebilir bulmaları, bu uygulamanın etkinliğini artırmıştır. İlerleyen araştırmalar daha geniş ve kapsamlı bir katılımcı kitlesiyle gerçekleştirilerek yapay zekanın öğretmen adayları üzerindeki etkisini daha kapsamlı bir şekilde değerlendirebilir. Ayrıca, farklı yapay zeka araçlarının karşılaştırmalı analizleri ve karma yöntemlerle yapılan çalışmalar, bu teknolojilerin öğretmen eğitimi sürecine katkılarını daha derinlemesine ortaya koyabilir. Araştırma yapay zeka araçları ve yansıtıcı günlüklerin birleştirilmesinin öğretmen adaylarının mesleki gelişimine katkı sunduğunu gösteren bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Innovative initiatives that leverage emerging technologies for educational advancement are of significant importance. In this context, generative artificial intelligence emerges as a rapid and practical tool for teacher education. However, the literature examining the use of generative artificial intelligence in teacher education, particularly during the practicum process, remains limited. This study explores English language pre-service teachers' perspectives on the integration of artificial intelligence into reflective teacher education, their observations of classroom-related challenges, and the potential role of artificial intelligence in their practicum experience. The study's participant group consists of twelve final-year English language teaching students. Adopting a qualitative research approach, this study employs thematic analysis to identify patterns and themes derived from data collected through focus group discussions, individual interviews, and reflective journals. A triangulation method was used in data collection. The study investigates how teacher candidates utilized AI during their practicum, the challenges they encountered, and artificial intelligence's role in their pedagogical decision-making processes. The findings indicate that using AI as a consultative tool for lesson planning helped teacher candidates save time and facilitated the progression of their practicum experience; however, AI alone was not entirely sufficient. Additionally, teacher candidates found the practice of regularly writing reflective journals and receiving AI-generated feedback sustainable and accessible, which enhanced the effectiveness of the implementation. Future research could involve a larger and more diverse sample to provide a broader understanding of AI's impact on teacher candidates. Furthermore, comparative analyses of different AI tools and studies employing mixed-methods approaches could offer deeper insights into the contributions of these technologies to teacher education. This study highlights the potential benefits of combining AI tools and reflective journals to support the professional development of teacher candidates.