Türkiye'de halkbilim alanında yazılan tezlerin bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of theses written in the field of folklore in Turkey
- Tez No: 961001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT DELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de halk bilimi alanında yazılmış lisansüstü tezleri bibliyometrik analiz yöntemiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Başka bir ifadeyle Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi'nde yayımlanan ve halk bilimi konusunu içeren lisansüstü tezler, bibliyometrik analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu süreç nitel araştırma tekniklerinden bibliyometrik analiz yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklem seçiminde ise amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan analiz tekniğiyle halk bilimi alanında yapılan lisansüstü tezler; tez türleri, erişim izin durumları, danışman öğretim elemanlarının unvanları, kullanılan araştırma yöntemleri, yazıldıkları yıl ve üniversite, sayfa sayısı aralıkları, anabilim dalları ve tezlerde belirtilen anahtar kelimeler gibi çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Bu çalışma aracılığıyla, halk bilimi alanında yazılan tezler kapsamlı biçimde analiz edilerek alanda çalışma yürütecek araştırmacılara yol gösterecek önemli veriler sunulması hedeflenmiştir. Ayrıca bibliyometrik analiz yöntemiyle halk bilimi alanında yazılmış lisansüstü tezlerin daha önce sistematik biçimde incelenmemiş olması da çalışmanın önemini ve özgün değerini ortaya koyduğu öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine postgraduate theses written in the field of folklore in Türkiye using the bibliometric analysis method. In other words, postgraduate theses published in the National Thesis Center of the Council of Higher Education (YÖK) and involving folklore topics were evaluated through bibliometric analysis. This process was carried out using bibliometric analysis, one of the qualitative research techniques. For the sampling of the study, the purposive sampling method was employed. Using the bibliometric analysis technique, postgraduate theses in the field of folklore were examined in terms of various variables such as thesis types, access permission status, academic titles of thesis advisors, research methods used, year and university of publication, page number ranges, academic departments, and keywords specified in the theses. Through this study, it is aimed to provide significant data that will guide researchers conducting studies in the field by comprehensively analyzing the theses written in the domain of folklore. Moreover, the fact that postgraduate theses in folklore have not previously been examined systematically through bibliometric analysis further highlights the significance and originality of this research.