Yetişkin sosyal medya kullanıcılarında çevrimiçi trollemenin incelenmesi
Examining online trolling among adult social media users
  1. Tez No: 961002
  2. Yazar: MUHAMMET ENES GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnternet teknolojilerinin yaygınlaşması ve ulaşılabilir olması daha fazla bireyin sosyal platformlarını kullanmasına olanak sağlamaktadır. Bu durum bireylerin iletişim kurma ve bilgi paylaşma biçimlerini etkilemektedir. Sosyal medya platformları, bireyler için çeşitli faydalar sunmakla birlikte trolleme olarak bilinen olumsuz ve yıkıcı davranışların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çevrimiçi trol davranışlar, kullanıcıları kışkırtmak, küçük düşürmek ya da rahatsız etmek amacıyla gerçekleştirilen olumsuz davranışları kapsayan bir kavramdır. Çevrimiçi trol davranışlar bireylerin sosyal medya kullanımında olumsuz deneyimlere neden olmakla birlikte bireylerin çeşitli psikolojik sorunlar yaşamasına da neden olmaktadır. Bu nedenle çevrimiçi trol davranışların doğasını anlamak önem kazanmıştır. Yapılan araştırmalar çevrimiçi trol davranışların intikam arzusu ile ortaya çıktığına yönelik bulgular sunmasına rağmen intikam ve trol davranışlar arasındaki ilişkinin doğası ve ortaya çıkmasında etkili olan faktörler belirsizdir. Bu nedenle mevcut araştırma çevrimiçi trol davranışlar ile intikam arasındaki ilişkiyi keşfetmek üzere tasarlanmıştır. Bu doğrultuda bu araştırmanın temel amacı, yetişkin sosyal medya kullanıcılarında intikam ve çevrimiçi trol davranışları arasındaki ilişkide empati ve dürtüselliğin sıralı aracı rolünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından ilişkisel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 18-67 yaş aralığında 549 kadın, 193 erkek ve 7 cinsiyetini belirtmek istemeyen katılımcı olmak üzere toplam 749 katılımcı oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Çevrimiçi Trollük Ölçeği, İntikam Ölçeği, Barrat Dürtüsellik Ölçeği, Toronto Empati Ölçeği kullanılmıştır. Değişkenlere ilişkin istatistiksel analizleri gerçekleştirmek için SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. Veri setinin analize uygunluğunu değerlendirmek amacıyla uç değer, normallik ve çoklu bağlantılılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Mevcut araştırmada değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı hesaplanarak değişkenler arası ilişkiler incelenmiştir. Sıralı aracılık modeli, PROCESS makro eklentisinde bulunan model 6 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre çevrimiçi trol davranışlar ile intikam, dürtüsellik ve empatinin ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca yapılan sıralı aracılık analizi sonuçlarına göre intikam ve çevrimiçi trol davranışlar arasındaki ilişkide empati ve dürtüselliğin sıralı aracılık rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The proliferation and accessibility of internet technologies have enabled more person to participate social media platforms. This situation has influenced the way in which individuals communicate and share information. Social media platforms offer many benefits to individuals, but they have also give rise to negative and destructive behaviors known as trolling. Online trolling behavior is a term that includes negative behaviors aimed at provoking, humiliating, or disturbing users. Online trolling behavior not only causes negative experiences for individuals in their use of social media but also causes them to experience various psychological problems. Therefore, understanding the nature of online trolling behavior has become important. Although studies have indiciate that online trolling behavior can be motivated by a desire for vengeance, the nature of the relationship between vengeance and trolling behavior and the factors that influence its emergence are elucive. Therefore, the current study was designed to explore the relationship between online trolling behavior and vengeance. Hence, the main objective of this study was to examine the serial mediating role of empathy and impulsivity in the relationship between vengeance and online trolling behavior among adult social media users. For this objective, a correlational design was used based on quantitative research approach. The study group consisted of 749 participants, including 549 women, 193 men, and 7 participants who did not wish to identify their gender, aged between 18 and 67. Data was collected using a Personal Information Form, The Online Trolling Scale, The Vengeance Scale, The Barratt Impulsiveness Scale-11, and The Toronto Empathy Questionnaire. Statistical analyses were conducted using SPSS 27.0 software. To examine assumptions of the statistical analyses, outlier, normality, and multicollinearity analyses were performed. In the current study, Pearson product moment correlation coefficient was used to examine the relationship between variables. The serial mediation model was examined using Model 6 in the PROCESS Macro. According to the results of the correlation analysis, online troll behavior was found to be associated with vengeance, impulsivity, and empathy, significantly. Results of the mediation analysis showed that empathy and impulsivity play a serial mediation role in the relationship between vengeance and online troll behavior. These findings were discussed within the context of the literature, and recommendations were made.