Sosyal karşılaştırma ve yetersizlik duygusu ile durumluk ve sürekli kaygı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Boylamsal bir çalışma
Examining the relationship between social comparison and feeling of inferiority and state and trait anxiety: A longitudinal study
  1. Tez No: 961009
  2. Yazar: GÜLŞAH KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kaygı, bireylerin günlük yaşamlarını etkileyen yaygın bir duygusal deneyimdir ve psikolojik iyi oluş üzerinde önemli bir rol oynar. Sosyal karşılaştırma ve yetersizlik duygusu gibi bilişsel ve duygusal süreçler, kaygının oluşumunda ve sürdürülmesinde etkili faktörler olarak kabul edilmektedir. Özellikle bireylerin kendilerini başkalarıyla kıyaslaması ve kendilerini yetersiz hissetmesi, kaygı düzeylerini artırabilmektedir. Bu bağlamda, sosyal karşılaştırma ve yetersizlik duygusunun kaygı üzerindeki etkilerini anlamak, psikolojik müdahalelerin geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma, sosyal karşılaştırma, yetersizlik duygusu ile durumluk ve sürekli kaygı arasındaki karşılıklı ilişkileri, iki farklı zaman noktasında boylamsal olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada sosyal karşılaştırma, yetersizlik duygusu ile durumluk kaygı ve sürekli kaygı arasındaki ilişkiler, on ay ara ile iki ayrı zaman noktasında toplanan veriler ışığında analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu 610 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler seçkisiz olmayan uygun örnekleme yoluyla toplanmıştır. Araştırmada veriler Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Yetersizlik Duygusu Ölçeği ve Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, değişkenler arasındaki zaman içindeki karşılıklı etkilerin incelenmesi amacıyla çapraz gecikmeli panel modeli uygulanmıştır. Verilerin analizi M-plus sürüm 7 ve SPSS 22.0 paket programı ile yapılmıştır. Zaman 1 ve Zaman 2'deki sosyal karşılaştırma, yetersizlik duygusu, durumluk kaygı ve sürekli kaygı arasındaki ilişkileri test etmek amacıyla yol (path) analizi yapılmıştır. Araştırma bulguları, durumluk ve sürekli kaygı Zaman 1'in sosyal karşılaştırma ve yetersizlik duygusu Zaman 2'yi anlamlı biçimde yordadığını ortaya koymuştur. Buna karşın, sosyal karşılaştırma ve yetersizlik duygusu Zaman 1'in, durumluk ve sürekli kaygı Zaman 2 üzerinde anlamlı bir yordayıcı etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Anxiety is a common emotional experience that affects individuals' daily lives and plays a significant role in psychological well-being. Cognitive and emotional processes such as social comparison and feelings of inferiority are considered influential factors in the development and maintenance of anxiety. In particular, individuals comparing themselves to others and feeling inferior can increase their levels of anxiety. In this context, understanding the effects of social comparison and feelings of inferiority on anxiety is important for the development of psychological interventions. This study aimed to examine the reciprocal relationships between social comparison, feelings of inferiority, and state and trait anxiety at two different time points longitudinally. The relationships among social comparison, feelings of inferiority, state anxiety, and trait anxiety were analyzed based on data collected at two time points, ten months apart. The study sample consisted of 610 undergraduate students. Data were collected through a non-random convenience sampling method. The data were gathered using the Social Comparison Scale, the Feeling of Inferiority Scale, and the State-Trait Anxiety Inventory. To examine the reciprocal effects of the variables over time, a cross-lagged panel model was employed. Data analysis was conducted using Mplus version 7 and SPSS version 22.0. Path analysis was performed to test the relationships between social comparison, feelings of inferiority, state anxiety, and trait anxiety at Time 1 and Time 2. The study's findings revealed that state and trait anxiety at Time 1 significantly predicted social comparison and feelings of inferiority at Time 2. However, social comparison and feelings of inferiority at Time 1 did not significantly predict state and trait anxiety at Time 2.