Yeşil yeni anlaşmalar, sürdürülebilirlik ve kapitalizm: Ekonomi-politik bir değerlendirme
Green new deals, sustainability and capitalism: A political-economic evaluation
- Tez No: 961040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Siyasal Bilimler, Economics, Energy, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma kapitalist sistemin doğadaki canlı yaşamının koşullarını tehdit eden ekolojik krizi nasıl beslediğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kapitalizmin bugün tehdit ettiği şey dünyadaki bütün canlı yaşamının doğal ortamlarından, koşullarından yoksun bırakılmasıdır. Bunların faturasını ödeyenler ise hayvanlar, bitkiler ve yoksul halktır. Çalışmada, çevre sorunlarının nedenlerinin insan faaliyetleri olduğu değerlendirilirken aslında dünyayı yöneten global bazı güçlerin yapmış olduğu faaliyetlerde kastedilmektedir. Bu faaliyetler sonucunda kapitalizm her geçen gün güçlenirken doğada her geçen gün tükenmektedir. Dolayısıyla ekonomiyi ve çevreyi birbirinden ayırmak mümkün değildir. Çünkü kapitalizm bizzat ekolojik felakete yol açan bir üretim sistemi olarak kendi doğasına aykırı bir yönelime girememektedir. Bu çalışmada aynı zamanda ekolojik krizi aşma noktasında gereken adımların, kapitalist ekonomi ve piyasa kanunlarının birbiriyle uyumlu olup olmadığına da yer vermiştir. Kapitalizm büyüme eğilimi göstermektedir. Bu büyümenin gerçekleşmesiyle birlikte enerji kullanımı ve tüketimi de artış göstermektedir. Bu enerji artışı daha çok; sürdürülebilirlik, iklim değişikliği ve enerji kullanımına bağlı olarak karbon salınımları etrafında değerlendirilmiştir. Özellikle sürdürülebilirliğin sadece ekonomik anlamının olmadığı sosyal eşitsizliklerin, işsizlikle mücadelenin, doğal çevrenin ve kaynakların korunmasını da içerdiği öne sürülmüştür. Bu çalışma doğanın her ne kadar kapitalizmin baskısı altında ezildiğini öne sürse de bu ezilmeyi minimum seviyede tutma amacıyla ülkelerin yaşanan sorunlar doğrultusunda iş birliği içerisinde çözüm bulma çabaları, ülkelere yüklenen sorumlulukların olması; çevre hareketleri için en azından küresel bir boyut kazanarak bütün dünyanın seferber olması hâli desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate how the capitalist system feeds the ecological crisis that threatens the conditions of living beings in nature. What capitalism threatens today is the deprivation of all living beings in the world from their natural environments and conditions. Those who pay the price for these are animals, plants and the poor. While the study evaluates that the causes of environmental problems are human activities, what is actually meant is the activities carried out by some global powers that rule the world. As a result of these activities, capitalism is getting stronger every day while nature is depleting every day. Therefore, it is not possible to separate the economy and the environment from each other. Because capitalism, as a production system that causes ecological disaster, cannot enter a direction that is contrary to its own nature. This study also includes the steps required to overcome the ecological crisis and whether the capitalist economy and market laws are compatible with each other. Capitalism tends to grow. With this growth, energy use and consumption also increase. This energy increase has been evaluated mostly around sustainability, climate change and carbon emissions due to energy use. It has been suggested that sustainability does not only have an economic meaning but also includes social inequalities, combating unemployment, protecting the natural environment and resources. Although this study suggests that nature is oppressed under the pressure of capitalism, the efforts of countries to find solutions in line with the problems experienced in cooperation in order to keep this oppression at a minimum level, the fact that there are responsibilities imposed on countries; and the mobilization of the whole world by gaining at least a global dimension for environmental movements are supported.