Denizcilik eğitiminde seyir bilgisinin artırılmasına yönelik bir oyunlaştırma uygulaması
A gamification application for increasing navigational knowledge in maritime education
- Tez No: 961061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ŞAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Eğitim ve Öğretim, Marine Science, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Deniz taşımacılığı, dünya ticaretinin %90'ından fazlasını gerçekleştirerek küresel ekonomik kalkınmanın temel bir parçasıdır. Bu sektördeki emniyetli ve verimli operasyonlar, büyük ölçüde denizcilerin mesleki bilgi ve becerilerine bağlıdır. Ancak deniz kazaların %80'İnden fazlasının İnsan hatasından kaynaklandığı göz önüne alındığında, denizcilik eğitiminin ve öğretiminin niteliği ve uygulama şekli kritik bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Teknolojik gelişmeler denizcilik eğitim ve öğretim süreçlerini dönüştürmekte, geleneksel yöntemlerin yanı sıra yenilikçi teknolojilerle desteklenen yeni yaklaşımlar hayatımıza girmektedir. Bu bağlamda, denizcilik eğitimi ve öğretimine yapay zeka ve genişletilmiş gerçeklik gibi teknolojilerin bütünleştirilmesi, hem teorik bilgilerin daha etkili aktarımını sağlamakta hem de uygulamaya yönelik becerilerin gelişimine katkı sunmaktadır. Bu araştırma kapsamında Artırılmış Gerçeklik Destekli Öğrenme Nesnesi (AGDÖN) İçeren disiplinlerarası öğretim yaklaşımıyla zenginleştirilmiş Vardiya Standartları-I dersi öğretim programı hazırlanmıştır. Bahse konu öğretim programının öğrencilerin akademik başarılarına, karar verme becerilerine ve bilgi işlemsel düşünme yetkinliklerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Maritime transportation, accounting for more than 90% of global trade, is a fundamental component of global economic development. Safe and efficient operations in this sector largely depend on seafarers' professional knowledge and skills. However, considering that over 80% of maritime accidents are attributed to human error, the quality and implementation of maritime education and training (met) emerge as critical factors. Technological advancements are transforming met, introducing innovative approaches alongside traditional methods. In this context, the integration of technologies such as artificial intelligence and extended reality into met not only facilitates the more effective transmission of theoretical knowledge but also contributes to the development of practical skills. Within the scope of this study, a course program for watchkeeping standards-ı has been developed using an interdisciplinary teaching approach enriched with an augmented reality-based learning object. The study examines the impact of the proposed instructional program on students' academic achievement, decision-making skills, and computational thinking competencies.