İki farklı diş macununun ve farklı parametrelerdeki diyot lazerin tek veya birlikte kullanımlarıyla oluşan çürük önleme etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the caries-preventive effect of two differenttoothpastes and diode laser applications at different parameters, used alone or in combination
  1. Tez No: 961065
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZGÜR KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DİLEK TURGUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Özgür-Karacan B., İki Farklı Diş Macununun ve Farklı Parametrelerdeki Diyot Lazerin Tek veya Birlikte Kullanımlarıyla Oluşan Çürük Önleme Etkisinin Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Çocuk Diş Hekimliği Uzmanlık Tezi, Ankara, 2025. Bu çalışmada; iki farklı güç seviyesindeki diyot lazerin (0,30 W ve 0,50 W); a. Sodyum florürlü (NaF) macunla, b. NaF ve NovaMinli macunlarla kullanımının süt minesi üzerindeki çürük önleyici etkisi değerlendirilmiştir. Toplam 54 çekilmiş insan süt azı dişinden elde edilen 108 örnek rastgele olarak 9 gruba ayrılmıştır (n=12): Kontrol (Grup 1), NaF (Grup 2), NaF+NovaMin (Grup 3), 0.30 W Lazer (Grup 4), 0.30 W Lazer+NaF (Grup 5), 0.30 W Lazer+NaF+NovaMin (Grup 6), 0.50 W Lazer (Grup 7), 0.50 W Lazer+NaF (Grup 8), 0.50 W Lazer+NaF+NovaMin (Grup 9). Tüm örneklerde başlangıç, işlem sonrası ve pH siklusu sonrası mikrosertlik ölçümleri yapılmıştır. İşlem gruplarında başlangıca göre işlem sonrasındaki ortalama mikrosertlik değerleri (Δ1) artarken, işlem sonrasına kıyasla pH siklusu sonrasındaki ortalama mikrosertlik değerleri (Δ2) azalmıştır. Δ1; Grup 2, Grup 3 ve Grup 5'te ; Δ2 ise Grup 4, Grup 5 ve Grup 7 haricindeki tüm gruplarda istatistiksel olarak anlamlıdır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Özgür-Karacan B., Evaluation of the Caries-Preventive Effect of Two Different Toothpastes and Diode Laser Applications at Different Parameters, Used Alone or in Combination, Hacettepe University, Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry, Specialty Thesis, Ankara, 2025. In this study, the caries preventive effect of diode laser at two different power levels (0.30 W and 0.50 W), applied with a. sodium fluoride (NaF) toothpaste b. sodiumfluoride and NovaMin containing toothpastes, on primary enamel was evaluated. A total of 108 enamel samples obtained from 54 extracted human primary molars were randomly assigned to nine groups (n=12): Control (Group 1), NaF (Group 2), NaF+NovaMin (Group 3), 0.30 W Laser (Group 4), 0.30 W Laser+NaF (Group 5), 0.30 W Laser+NaF+NovaMin (Group 6), 0.50 W Laser (Group 7), 0.50 W Laser+NaF (Group 8), and 0.50 W Laser+NaF+NovaMin (Group 9). Microhardness was measured at baseline, after treatment, and following pH cycling. In all experimental groups, post-treatment microhardness compared to baseline (Δ1) increased, while microhardness following pH cycling compared to post-treatment (Δ2) decreased.