Role of mentalization as mediator between early childhood trauma, and resilience in adults of Pakistan and Turkey: A cross cultural perspective
Pakistan ve Türkiye'deki yetişkinlerde erken çocukluk çağı travması ile dayanıklılık arasında zihinselleştirmenin aracı rolü: Kültürlerarası bir bakış açısı
  1. Tez No: 961125
  2. Yazar: HAYA NASEEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU BUYRUK GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Erken yaşta yaşanan zorluklardan iyileşme yetisi, yalnızca neyin deneyimlendiğine değil, aynı zamanda bireylerin bu deneyimleri nasıl yorumlayıp duygusal olarak işlediklerine de bağlıdır. Bu çalışma (1) Pakistan ve Türkiye'deki gelişen yetişkinler arasında erken çocukluk travması, mentalizasyon ve psikolojik sağlamlık açısından kültürler arası farkları incelemeyi; (2) bu değişkenler arasındaki ilişkileri araştırmayı ve (3) mentalizasyonun çocukluk travması üzerindeki aracı etkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Toplamda 400 gelişen yetişkin (200 Pakistanlı ve 200 Türk katılımcı, yaşları 18–29 arasında) Çocukluk Travması Anketi, Mentalizasyon Ölçeği ve Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği'ni tamamlamıştır. Bulgular, Türk örnekleminin Pakistanlı örnekleme kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek çocukluk travması bildirdiğini göstermiştir. Mentalizasyon ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında ise iki örneklem arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca, her iki örneklemde de çocukluk travması ile psikolojik sağlamlık arasında anlamlı ve negatif bir ilişki bulunmuştur. Bunun yanında, çocukluk travması ile mentalizasyon arasında da her iki grupta anlamlı ve negatif bir ilişki saptanmıştır. Mentalizasyon ise her iki örneklemde de psikolojik sağlamlık ile anlamlı ve pozitif bir ilişki göstermiştir. Son olarak, elde edilen sonuçlar mentalizasyonun hem Pakistanlı hem de Türk örneklemde çocukluk travması ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide kısmi bir aracı rol oynadığını ortaya koymuştur. Sonuçlar ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The ability to recover from early adversity depends not only on what was experienced but also on how individuals interpret and emotionally process those experiences. The current study aimed to (1) see the cross-cultural differences between early childhood trauma, mentalization, and resilience in emerging adults of Pakistan and Türkiye; (2) investigate the relationship among these variables, and (3) explore the mediating effect of mentalization on childhood trauma. A total of 400 emerging adults (200 Pakistani and 200 Turkish participants) aged between 18-29 years completed the Childhood Trauma Questionnaire, Mentalization Scale and Connor Davidson Resilience Scale. Findings revealed that the Turkish sample had significantly higher childhood trauma as compared to the Pakistani sample. There was no significant difference in mentalization and resilience between the two samples. Furthermore, childhood trauma was found to have a significant negative relationship with resilience in both samples. Moreover, early childhood trauma was found to have a significant negative relationship with mentalization in both samples. Mentalization was found to have a significant positive relationship with resilience in both samples. Lastly, the results showed that mentalization in both Pakistani and Turkish samples partially mediates the relationship between early childhood trauma and resilience in emerging adults. The results were discussed in line with the literature, with recommendations for further research.