Nonspesifik sırt ağrısı olan bireylerde torakal bölgeye uygulanan hvla tekniği ve nimmo teknik uygulamasının karşılaştırılması
Comparison of hvla manipulation and nimmo treatment in patients with nonspective back pain
  1. Tez No: 961139
  2. Yazar: GÜLCE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada; nonspesifik sırt ağrısı olan bireylerde HVLA uygulaması ve Nimmo tekniğinin; kifoz indexi, esneklik ve ağrıya olan etkilerinin karşılaştırması amacı ile planlanmıştır. Çalışmaya, 18-50 yaş aralığında, mekanik sırt ağrısı sorunu yaşıyor olan ve son 6 ay da torakal veya servikal bölge ile alakalı fizik tedavi, kayropraktik uygulama gibi tedaviler almamış olan katılımcılar dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak NİMMO tekniği uygulama grubu ve torakal bölge HVLA tekniği uygulama grupu olarak iki eşit gruba ayrılmıştır. Çalışmada; uygulamalar başlamadan hemen önce ölçümler flexicurve cetvel ve V-sit Reach testi ile yapılmıştır. Tüm katılımcılara uygulama öncesi McGill Ağrı Anketleri dağıtılmıştır ve doldurmaları istenmiştir. Uygulama yapıldıktan hemen sonraki anlık değerlendirme ile tüm ölçümler tekrarlanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 29.0 programı kullanılmıştır. Yapılan testler ve değerlendirilen ölçümler sonrasında her iki gruba yapılan uygulamalarda da esneklik, ağrı ve kifoz indexi üzerinde olumlu etkiler bulunmuştur. Sonuç olarak verilerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar çıkmamıştır. Nimmo tekniği ve Torakal bölgeye uygulanan HVLA tekniği arasında anlık olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare to compare the effects of HVLA intervention and the Nimmo technique on the kyphosis index, flexibility, and pain in individuals with non-specific back pain. The participants included individuals aged 18 to 50 who were experiencing mechanical back pain and had not received any treatments related to the thoracic or cervical region, such as physical therapy or chiropractic treatment, in the last six months. The participants were randomly divided into two equal groups: one group receiving the NIMMO technique and the other group receiving the thoracic HVLA technique. Prior to the application, measurements were taken using a flexicurve ruler and the V-sit Reach test. All participants were provided with the McGill Pain Questionnaires before the application and were asked to complete them. Immediately after the intervention, all measurements were repeated for instant assessment. After the tests conducted and the measurements assessed, positive effects were found on flexibility, pain, and the kyphosis index in both groups following the interventions. As a result, there were no statistically significant differences between the groups in the data. No significant differences were found between the Nimmo technique and the HVLA technique applied to the thoracic region at any given moment.