Bolu ili OSB bünyesindeki inşaat malzemeleri üreten endüstriyel bir tesiste enerji verimliliği analizi
Energy efficiency analysis in an industrial facility manufacturing construction materials in Bolu province oiz
  1. Tez No: 961141
  2. Yazar: AHMET KABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında, Bolu ili Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren ve inşaat malzemeleri üreten bir endüstriyel tesisin enerji verimliliği detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırma, tesisteki enerji tüketiminin azaltılmasına yönelik uygulanabilir stratejilerin belirlenmesini ve bunların enerji tasarrufuna ve karbon salınımına olan etkisinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, güneş panelleri ile enerji üretimi, basınçlı hava sistemlerindeki hava kaçaklarının analizi, kompresör sistemleri emiş havası analizi, atık ısı analizi, basınç set değeri analizi, vakum sistemleri, yalıtım uygulamaları, soğutma sistemleri, elektrik sistemleri ve aydınlatma sistemlerinde yapılabilecek iyileştirmeler değerlendirilmiştir. Ölçümler, sahada uzman kişiler eşliğinde gerçekleştirilmiş; güneş enerji potansiyel analizi için PVsyst programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler ile enerji verimliliği kazanımları hesaplanmış ve bu analizler ışığında ekonomik ve çevresel kazanımlar hesaplanmıştır. Bulgular, enerji tasarrufu sağlayan yöntemlerin uygulanmasıyla işletmede hem enerji tüketiminin hem de maliyetlerin ciddi oranda azaltılabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca enerji verimliliği çalışmalarının sürdürülebilirlik ve karbon salınımının azaltılması açısından da katkı sunduğu belirlenmiştir. Tezde elde edilen sonuçlar, ileride yapılacak benzer çalışmalara yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the energy efficiency of an industrial facility operating in the Organized Industrial Zone of Bolu province and producing construction materials has been analyzed in detail. The research aims to identify feasible strategies to reduce the facility's energy consumption and to measure their impact on energy savings and carbon emissions. Within the scope of the study, various improvement opportunities were evaluated, including solar energy production, analysis of compressed air leaks, intake air analysis of compressor systems, waste heat recovery, pressure setpoint analysis, vacuum systems, insulation applications, cooling systems, electrical systems, and lighting systems. Measurements were carried out on-site with the assistance of experts, and the PVsyst software was used to analyze the solar energy potential. Based on the collected data, energy efficiency gains were calculated, and both economic and environmental benefits were assessed accordingly. The findings revealed that implementing energy-saving measures can significantly reduce both energy consumption and operating costs of the facility. Furthermore, the study demonstrated that energy efficiency practices contribute positively to sustainability and the reduction of carbon emissions. The results obtained from this thesis are expected to serve as a guiding reference for similar future studies.