Kayseri merkez ilçe ağzı (metin-gramer-sözlük)
The accent of a small place city of Kayseri (text-grammer-dictionary)
  1. Tez No: 96125
  2. Yazar: FATMA SİBEL BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİDAYET KEMAL BAYATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 574
Özet
// Tezin Adı : Kayseri Merkez İlçe Ağzı (Metin-Gramer-Sözlük) Hazırlayan : Fatma Sibel Bayraktar ÖZET Bu çalışma dar bir bölgenin, Kayseri Merkez ilçesinin sözlü malzemesinin derinlemesine ele alındığı bir ağız çalışmasıdır. Alan araştırması yöntemi ile konuşmaların kaydedildiği teyp bantlarının okunması ve yazıya geçirilmesi Tezin ilk aşamasını oluşturmaktadır. İkinci Bölümde ses bilgisi (fonetik) ve şekil bilgisi (morfoloji) incelemeleri yapılmış, bol örneklerle fikirlerimizin desteklenmesi hedeflenmiştir. Üçüncü Bölümde geniş bir sözlük çalışması oluşturulmuştur. Bu çalışmada daha önce Ömer Asım Aksoy'un yapmış olduğu Gaziantep Ağzı ile ilgili 3 ciltlik çalışma büyük ölçüde örnek alınmıştır. İsim ve fiillerden başka deyimler, atasözleri dualar ve beddualar, yemek adlan, yer adlan farklı başlıklar altında ele alınıp incelenmiştir. Sözcüklerin uygun görülenleri cümlede kullanılmış, gerektiği yerlerde bu cümleler de standart Türkiye Türkçesi ile verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: 1) Ağız 2) Kayseri Merkez 3) Ses bilgisi 4) Şekil bilgisi 5) Sözcük
Özet (Çeviri)
/;/ Name : The Accent of a Small Place City of Kayseri (Text-Grammer-Dictionary) Author: Fatma Sibel Bayraktar SUMMARY This is a project which searches deeply about the accent of a small place City of Kayseri. The reading and writing of the speeches in the recordings will be made with the area researching method-will form the first part of the project The second part aims to support our ideas with various examples and with another wide search of phonetics and morphology. İn the third part an extensive dictionary will be formed. İn this part of study the three series of books on Gaziantep accent will be taken as exemple, which Ömer Asım Aksoy wrote. Apart from nouns and verbs; idioms, proverbs, prayers, curses, names of foods and places have been examined, too. The proper words have been used in sentences, and they are written in standard Turkeys Turkish where necessary. KEY WORD: 1) Accent 2) Centrum of Kayseri 3) Phonetics 4) Morphology 5) Word