Tip 2 diyabeti olan kadınlarda web tabanlı eğitimin öz bakım yönetimine ve aile desteğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of web-based education on self-caremanagement and family support in women with TYPE 2 diabetes
  1. Tez No: 667217
  2. Yazar: CEREN DİLEK MUMCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR İNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, insülin kullanan Tip 2 diyabetli kadın bireylere verilen web tabanlı eğitimin öz bakım yönetimine ve aile desteğine olan etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan müdahale kontrol çalışmasıdır. Çalışmanın evrenini Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye ve Endokrin Polikliniğine başvuran insülin kullanan Tip 2 diyabet tanısı olan kadınlar oluşturmuştur. Örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 33 müdahale grubu ve 33 kontrol grubu olmak üzere toplam 66 diyabetli kadın oluşturmuştur. Kontrol grubuna araştırmacı tarafından danışmanlık eğitimi verilmemiş, hastanede verilen rutin eğitimi almışlardır. Her iki gruba da ilk görüşmede Hasta Tanılama Formu, Metabolik Kontrol Değişkenleri Formu, DÖBÖ ve T2-DADÇÖ uygulanmıştır. Müdahale grubuna altı ay boyunca web tabanlı eğitim verilmiştir. Çalışmanın 3. ayında araştırmacı tarafından Metabolik Kontrol Değişkenleri Formu kaydedilmiştir. Müdahale grubu ve aile üyeleri ile yapılması planlanan yüz yüze grup görüşmesi pandemi nedeniyle iptal edilip 6. ayda mobil iletişim kullanılarak görüntülü grup görüşmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda Metabolik Kontrol Değişkenleri Formu, DÖBÖ ve T2-DADÇÖ uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an intervention control study to examine the effect of web-based training for women with Type-2 diabetes using insulin on self-care management and family support. The population of the study was composed of women with type-2 diabetes who applied to Ankara Training and Research Hospital Internal Medicine and Endocrine Outpatient Clinic. The samples of the study were composed of a total of 66 diabetic woman, 33 of whom were in the intervention group and 33 of the control group who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. No consultancy training was given to the control group by the researcher they only received the routine training in the hospital. Patient Identification Form, Metabolic Control Variables Form (MCVF), DSCS and DFSC were administered to both groups in the first interview. The intervention group had been provided the web-based training for six months. MCVF was recorded in the third month of the study. The planned face to face group meeting with the intervention group and family members was canceled due to the pandemic and a group video call was made in the 6th month. MCVF, DSCS and DFSC were administered. SPSS program was used to analyze the data.