Türkiye'de ilaç standartları ve diğer ülkelerle karşılaştırılması
Turkish pharmaceutical standards and comparison with other countries
  1. Tez No: 961271
  2. Yazar: ÖZLEM AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dünya'da ilaç üretiminde İyi Üretim Uygulamaları (GMP) standartları kalite, sağlık ve yasal zorunluluğu sağlamak açısından oldukça önemlidir. Türkiye'de denetim Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından yapılmaktadır. GMP standartlarına ve denetime dikkat edilmediği taktirde üretilen ilaçlar halk sağlığını olumsuz etkileyebilir, üretici firmalar ulusal ve uluslararası pazarda talep görmeyebilir. İlaç üretim endüstrisinde GMP uygulamasına, istenilen kaliteye ulaşmak, sağlık açısından iyileştirme ve uluslararası alanda etkili bir ilaç sektörü oluşturma nedenleriyle ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de ki ilaç standartları İyi Üretim Uygulamalarının (GMP), İyi Dağıtım Uygulamalarının (GDP), İyi Laboratuvar Uygulamalarının (GLP), gelişmekte olan (Orta Asya Ülkeleri) ve gelişmiş ülkelere (Avrupa Ülkeleri) uyum ve farklılıkları araştırılmıştır. Bu amaçla Türkiye'de faaliyet gösteren ilaç şirketlerinin beyaz yaka çalışanlarına GMP standartlarının uygulanışı, denetlenişi ile ilgili anket uygulanmış ve bulgular tartışılmıştır. Elde edilen bu bulgular sonucunda Türkiye'de ilaç üretim fabrikalarının GMP standartlarının uygulanmasında Avrupa Birliği ülkelerine göre oldukça benzer olduğu görülmüştür. Türkiye' de ilaç üretim fabrikalarının GMP uygulamaları ile Orta Asya ülkelerinin GMP uygulamaları karşılaştırıldığında ise, Türkiye GMP uygulamalarının daha detaylı olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca dünya da ilaç endüstrisi sürekli iyileştirme yapılarak geliştirilmektedir. GMP, GDP, GLP standartlarının tüm proses süreçlerinde uygulanmasındaki zayıflık, kalitesiz ürünlere neden olmaktadır. Bu yüzden GMP'nin standartlarının uygulanması ve denetlenmesinin ilaç sektörü için hayati öneme sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Good Manufacturing Practices (GMP) standards are very important in terms of quality, health and legal obligation in pharmaceutical production in the world. In Turkey, inspection is carried out by the Turkish Medicines and Medical Devices Agency (TİTCK). If GMP standards and supervision are not observed, the drugs produced may adversely affect public health, and manufacturers may not be in demand in the national and international market. GMP implementation in the pharmaceutical manufacturing industry is needed to achieve the desired quality, to improve health and to create an effective pharmaceutical sector in the international arena. In this study, the compliance and differences of pharmaceutical standards Good Manufacturing Practices (GMP), Good Distribution Practices (GDP), Good Laboratory Practices (GLP) in Turkey with developing (Central Asian Countries) and developed countries (European Countries) were investigated. For this purpose, a questionnaire was applied to white-collar employees of pharmaceutical companies operating in Turkey about the implementation and inspection of GMP standards and the findings were discussed. As a result of these findings, it has been observed that pharmaceutical manufacturing factories in Turkey are quite similar to European Union countries in the implementation of GMP standards. In addition, the pharmaceutical industry in the world is being developed by continuous improvement. The weakness in the implementation of GMP, GDP, GLP standards in all process processes leads to poor quality products. Therefore, it is concluded that the implementation and supervision of GMP standards is of vital importance for the pharmaceutical industry.