Üniversite öğrencilerinin anksiyete ve depresyon düzeylerini etkileyen faktörler (kktc örneği)
Üniversite Öğrencilerinin Anksiyete ve Depresyon Düzeylerini Etkileyen Faktörler (KKTC Örneği)
  1. Tez No: 961278
  2. Yazar: BİRSEN ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YABANCI DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki üniversite öğrencilerinin anksiyete ve depresyon düzeylerini etkileyen faktörleri belirlemektir. Çalışmada, farklı üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerle yapılan anketler aracılığıyla veriler toplanmıştır. Anket formu, katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini, yaşam alışkanlıklarını ve psikolojik durumlarını değerlendiren sorulardan oluşmuştur. Anksiyete ve depresyon düzeyleri standart psikolojik ölçme araçları kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş ve öğrencilerin genel olarak orta düzeyde anksiyete ve depresyon belirtileri gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Kadın öğrencilerin anksiyete düzeylerinin erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu, ekonomik zorluk yaşayan, sosyal desteği düşük ve akademik kaygı düzeyi yüksek öğrencilerin ise hem anksiyete hem de depresyon belirtilerinde artış gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, uyku düzeni, aileden uzakta yaşama ve yaşam tarzı gibi değişkenlerin de öğrencilerin ruhsal durumlarını etkilediği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, araştırma KKTC'deki üniversite öğrencilerinin ruh sağlığını etkileyen çok yönlü faktörlerin varlığını ortaya koymaktadır. Bu bulgular, üniversitelerde psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin güçlendirilmesi, öğrencilerin duygusal iyi oluşlarını destekleyecek önleyici çalışmaların yapılması gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the factors affecting the anxiety and depression levels of university students in the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). Data were collected through questionnaires administered to students from various universities. The questionnaire included items assessing participants' socio-demographic characteristics, lifestyle habits, and psychological conditions. Standard psychological measurement tools were used to evaluate anxiety and depression levels. The collected data were analyzed using statistical methods, and the findings indicated that students generally exhibited moderate levels of anxiety and depression symptoms. It was found that female students experienced higher levels of anxiety compared to male students, and that those facing financial difficulties, lacking social support, or experiencing high academic stress showed increased symptoms of both anxiety and depression. In addition, factors such as sleep patterns, living away from family, and lifestyle were also observed to influence students' mental health. In conclusion, the study reveals the presence of multiple factors affecting the mental well-being of university students in the TRNC. The findings emphasize the need for universities to strengthen psychological counseling and guidance services and to implement preventive and supportive programs aimed at promoting students' emotional well-being