Re-thinking Türkiye's African policy: Türkiye's relations with sub-Saharan African Small states
Türkiye'nin Afrika politikasını yeniden düşünmek: Türkiye'nin Sahra-altı Afrika küçük devletleri ile ilişkileri
  1. Tez No: 961315
  2. Yazar: İDİL ALABAY DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YASİN ASAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küçük devlet çalışmaları, sömürgecilik sonrası dönemde devletlerin bağımsızlıklarını kazanması ile hız kazanmıştır. Uluslararası ilişkiler literatüründe, ana akım teorilerin dışında devletlerin nüfus, coğrafi koşullar ile diplomatik ilişkilerine yeni bir anlayış getiren küçük devlet çalışmaları; nitel, nicel ve algısal yaklaşımlarla teorik ve metodolojik altyapı kazanmıştır. Sahra-Altı Afrika, 1960'lı yıllardan itibaren sömürge sonrası dönemde bağımsızlığını kazanan pek çok küçük devlete ev sahipliği yapmaktadır. Bu küçük devletlerin bölgesel ve küresel aktörlerle ticari, ekonomik, diplomatik ve askeri ilişkileri olduğu görülmektedir. Türkiye, bu aktörlerden biri olarak 2000'li yıllardan itibaren Sahra- Altı Afrika'daki küçük devletlerle üzerinde etkisini ve ilişkilerini artırmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'nin Türk Dış Politikası ekseninde Sahra- Altı Afrika'daki küçük devletlerle ilişkileri tarihsel olarak uluslararası anlaşmalar üzerinden incelenmiştir. Çalışmada Türkiye'nin küçük devletler ekseninde özel bir politikası olmadığı; fakat çok boyutlu ve pro-aktif dış politikası doğrultusunda bazı Sahra-Altı Afrika küçük devletleriyle coğrafi konumlarıyla nedeniyle ilişkilerin daha gelişmiş olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Small state studies gained momentum with the independence of states in the post-colonial period. In the literature of international relations, small state studies, which bring a new understanding to the population, geographical conditions and diplomatic relations of states outside of the main theories, have gained theoretical and methodological infrastructure with qualitative, quantitative and perceptual approaches. After the decolonization period, many small states have been occurring in Sub-Saharan Africa since the 1960s. These small states have economic and diplomatic ties with global and regional actors in addition to their military and trade relations. One of these actors, Türkiye increased its effect and relations with small states in Sub-Saharan Africa after the 2000s. In this study, Türkiye's relations with small states in Sub-Saharan Africa within the axis of Turkish Foreign Policy have been examined historically with using international agreements. In addition, this study indicates that Türkiye does not have a special agenda and policy regarding small states, but in line with the multi-dimensional and pro-active foreign policy, relations with several small states in Sub-Saharan Africa are more developed due to their geographical locations.