Ankara bölgesi bitki türlerinin tanıtımına yönelik botanik illüstrasyon: Bir grafik tasarım uygulaması
Botanical illustration for the introduction of plant species of Ankara region: A graphic design application
  1. Tez No: 961327
  2. Yazar: ELİF BEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU BULDUK TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bitki biliminde görsel bir ifade biçimi olarak kullanılan botanik illüstrasyon, Avrupa'da 18. yüzyılda altın çağını yaşamıştır. Türkiye'de ise son 25 yıldır bilimsel anlamda gelişim sürdürmektedir. Fakat, görece kısa tarihine rağmen; gelişimi dernekler, serbest sanatçılar, topluluklar, devlet destekli projeler sayesinde Avrupa standartlarına yaklaşmaktadır. Bu gelişim yalnızca bilimsel bir ilerleme değil, aynı zamanda coğrafi mirasın korunması ve kültürel bilginin aktarımı açısından da önemlidir. Çünkü Türkiye, zengin florasının yanı sıra, yaklaşık üçte biri endemik olan ve bir kısmı tehlike altında kategorize edilen bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu kapsamda tezin amacı; erişimi zor, korunması gereken bitkileri tanıtmak, anlatmak amacıyla bir botanik illüstrasyonu oluşturmak ve grafik tasarım ürünüyle bütünleştirmektir. Gelişmeye açık olan botanik illüstrasyonuna deneysel bir bakış açısıyla yaklaşmak, Türkiye'deki botanik illüstrasyon alanındaki gelişmeleri literatüre kazandırarak kapsamlı bir Türkçe kaynak oluşturmaktır. Tez çalışmasında nitel araştırma yöntemlerinden literatür taraması ve belge analizi kullanılmıştır. Ayrıca workshop, sergi, etkinlik katılımları sağlanmış, farklı üniversite ve bölümlerden botanik/botanik illüstrasyonuyla ilgilenen akademisyenlerle görüşülmüştür. Uygulama örneği oluşturmak için Ankara'dan bir bölge seçilmiş, bölgeden hem endemik hem de tehlike altında olan bir tür belirlenerek çalışma kapsamı oluşturulmuştur. Uygulama; erişimi zor bitkileri anlatmak ve tanıtmak amacıyla dijital çizim tekniğiyle kullanılarak yapılan bir illüstrasyonun grafik ürüne çevrilmesidir. Haymana Bölgesinden“Ornithogalum demirizianum”bitkisi seçilerek sergileme ünitesi, künye bilgisi, bitkinin bilgilendirici kartı ve afişinin yapılmasına karar verilmiştir. Tez çalışmasının sonucunda, Türkçe literatürde temel anlamda kaynak olabilecek bir botanik illüstrasyon tez çalışması oluşmuştur. Bununla birlikte gelişmekte olan botanik illüstrasyon alanında deneysel bir yaklaşım sunulmuştur. Bitki farkındalığını artırmak amacıyla, izleyiciye yönelik grafik tasarım ürünleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Botanical illustration, a visual expression in botany, reached its golden age in 18th-century Europe. In Turkey, scientific progress in this field has developed mainly over the last 25 years. Despite this relatively short history, advancements through associations, independent artists, communities, and state-supported projects have brought it close to European standards. This progress is significant not only scientifically but also for preserving geographical heritage and transmitting cultural knowledge, as Turkey hosts rich flora, including about one-third endemic species, some endangered. This thesis aims to create a botanical illustration integrated with a graphic design product to introduce and describe plants that are hard to access and need protection. Adopting an experimental approach, it contributes to literature by providing a comprehensive Turkish resource on botanical illustration. Qualitative methods were used, including literature review and document analysis. Participation in workshops, exhibitions, and events was carried out, alongside interviews with academics from various universities involved in botany and botanical illustration. For the practical application, a region in Ankara was selected, focusing on an endemic and endangered species. A digital illustration of“Ornithogalum demirizianum ”from Haymana was created, alongside an exhibition unit, label, informative card, and poster. The thesis offers a foundational resource in Turkish botanical illustration literature and presents an experimental approach while producing graphic design products aimed at raising plant awareness among viewers.